Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Jerzy NIECIKOWSKI

(ur. 7 listopada 1942 w Kownacinku zm. 13 listopada 2013 w Warszawie) – polski filozof, krytyk filmowy i publicysta.

Studiował i doktoryzował się na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był wychowankiem warszawskiej szkoły idei, uczniem Bronisława Baczki i Leszka Kołakowskiego. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych była myśl Bergsona, Nietzschego i Kanta.

Debiutował w 1963 r. jako krytyk filmowy na łamach tygodnika „Ekran”. Recenzent „Kultury” (Warszawa), asystent na UW w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej i Polskiej. W latach 1967-1971 był kierownikiem działu krytyki literackiej we „Współczesności”. Na skutek wydarzeń marcowych ‘68 usunięty z UW. Był kierownikiem działu eseistyki, recenzji i informacji Literatury na Świecie, wykładowcą literatury powszechnej w PWST, felietonistą magazynu Film oraz redaktorem Biblioteki Myśli Współczesnej w PIW. Współzałożyciel miesięcznika „Meritum”.

Niecikowski jest autorem powieści „Reguły gry” opublikowanej przez wydawnictwo „Most” w 1987 i 1991 oraz autorem licznych artykułów i recenzji o tematyce filmowej.

Publikacje książkowe:

  • Reguły gry (powieść), Warszawa, Most, 1987 & 1991 .
  • Nihilizm : dzieje, recepcja, prognozy, wybór tekstów i oprac. Stanisław Gromadzki i Jerzy Niecikowski, Warszawa : Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, 2001.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com