Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Józefa RADZYMIŃSKA

ps. Mieczysława, Miecz y Sława, Mieczysława Ogińska (ur. 1 czerwca 1921 w Lesznowoli, zm. 3 września 2002 w Warszawie) – poetka, powieściopisarka, tłumaczka, plutonowy podchorąży.

Studiowała w Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Akademii Nauk Politycznych i tajnym Uniwersytecie Warszawskim, w konspiracji działała od 1939 w Służbie Zwycięstwu Polski (później ZWZ i AK). Została aresztowana 12 stycznia 1941 i do czerwca była przetrzymywana w na Pawiaku. W 1943-1944 należała do redakcji pism „Kuźnia” i „Dźwigary”. Gdy wybuchło powstanie warszawskie została łączniczką batalionu „Iwo”. Była w niewoli jenieckiej w stalagu Oberlangen.

Po wojnie (w latach 1945-46) pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu we Włoszech. Następnie przebywała w Wielkiej Brytanii, w Argentynie (tam też była współzałożycielką Stowarzyszenia Literatów i Dziennikarzy Polskich) i w Buenos Aires. W 1962 powróciła do kraju i działała w Związku Literatów Polskich.

Jako poetka debiutowała w „Nowej Wsi” w 1937. Wydała m.in. tomiki wierszy pt. Popiół i płomień, Dzika perła. Ponadto spod jej pióra wyszły powieści Spojrzenie na brzeg, Druga ziemia, Nad nami noc, Dziewczęta za drutami, Rzecz najważniejsza, Przymierze z miastem, Magnificat, czyli Hymn życia. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wielokrotnie odznaczana m.in. Medalem za Warszawę 1939-1945, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com