Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Maciej RYBIŃSKI

(ur. 5 marca 1945 w Warszawie, zm. 22 października 2009) – polski dziennikarz, publicysta, felietonista, komentator polityczny, ekonomiczny i społeczny, satyryk, scenarzysta, pisarz.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w zawodzie debiutował jako dziennikarz sportowy (tygodnik „Sportowiec”). Później został felietonistą tygodnika studenckiego „itd”. Był jednym ze scenarzystów serialu Alternatywy 4, a także współautorem wielu kryminałów. Występował w Kabarecie pod Egidą.
Od 1982 przebywał na emigracji w Niemczech i w Wielkiej Brytanii[4]. Był wówczas współpracownikiem niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA, pracownikiem BBC World Service w Londynie, potem korespondentem BBC w Bonn i Brukseli. Pisał dla wielu pism emigracyjnych, m.in. paryskiej „Kultury”, „Kontaktu”, „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza”, „Orła Białego”, „Poglądu”.
W 1989 rozpoczął współpracę z „Rzeczpospolitą”. Do Polski wrócił w listopadzie 1998. Pisał felietony do tygodnika „Wprost”, „Faktu” (od 2006 pod tytułem „Jestem, więc piszę”, pod koniec prowadził też satyryczną rubrykę „Bigos z Ryby”), „Dziennika Polskiego”, „Rzeczpospolitej” oraz „Gazety Polskiej”

Maciej Rybiński był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W 2008 został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia KoLiber.

Zmarł nagle w Warszawie. Od dłuższego czasu cierpiał na chorobę serca. 29 października 2009 r. urnę z jego prochami złożono w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach[12].

Odznaczenia i nagrody:

  • W 2002 został laureatem Nagrody Kisiela (nagrodę uzasadniano tym, że „pisze, bo myśli”).
  • 29 października 2009 za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury, a w szczególności za osiągnięcia w twórczości publicystycznej i pracy dziennikarskiej będącej przykładem niezależności myślenia i odwagi głoszenia własnych poglądów, za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane publikacje:

  • Góralskie tango (1978) – wraz z Januszem Płońskim
  • Balladyna Superstar (1984) – wraz z Januszem Płońskim
  • Brakujące ogniwo (2005) – wraz z Januszem Płońskim
  • Jestem, więc piszę. 2003–2005 (2005), wydawnictwo UMCS
  • Bruderszaft z Belzebubem (2008), Axel Springer
  • „Ryba w czerwonej Zalewie”, zbiór felietonów (2011), wydawnictwo LTW
  • „Ryba Ludojad”, feliteony z Rzeczpospolitej (2011), wydawnictwo M
  • ” Maciej Rybiński: Felietony” (2011), Ringier Axel Springer Polska
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com