Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Małgorzata Karolina PIEKARSKA

Urodzona 24 lipca 1967 roku w Warszawie historyczka sztuki, pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, a z zamiłowania varsavianistka i rodzinny genealog.

Pisać chciała od… zawsze. Pierwsze bardzo krótkie opowiadanie opublikowała jako 15-latka w Świecie Młodych. Nosiło tytuł: „Klasa o profilu rozwlekłym i poskręcanym”. Było pracą na konkurs zatytułowany „Do głowy by mi nie przyszło” i podpisała je jako Małgorzata P.
Była uczestnikiem Warsztatów Literackich przy Staromiejskim Domu Kultury. Tam „odkrył” ją Andrzej Żmuda i w roku 1986 zaproponował druk „Dwanaście stron prezentuje” w miesięczniku społeczno-literackim „Okolice”.

W latach 1996-2017 współpracowała z TVP, gdzie emitowane były jej reportaże. Stale współpracowała z programami informacyjnymi: Telewizyjnym Kurierem Warszawskim (jako reporterka), a w latach 2006-2009 z Telewizyjnym Kurierem Mazowieckim (jako wydawca). Na antenie TVP Warszawa realizowała programy autorskie: „Dżingiel”, „Patefon”, „Wiarus”, „Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic”.

W latach 1994-2006 współpracowała z dwutygodnikiem Cogito. Publikowane w latach 1998-2005 na łamach pisma felietony Wzrockowisko ukazały się drukiem jako książka. Do 2006 roku współpracowała z dwutygodnikiem Victor gimnazjalista, na łamach którego publikowała w odcinkach powieści Klasa pani Czajki, Tropiciele i Dzika. W roku 2008 wróciła na łamy Cogito felietonami „Sztuka pisania” a na łamy Victora gimnazjalisty „Muzycznymi podróżami” – krótkimi felietonami o gwiazdach muzyki rozrywkowej. W latach 2008-2011 prowadziła rubrykę „Zapytaj Gośkę” w Magazynie 13-tka. Współpracuje z południowopraskim pismem społeczno-samorządowym „Mieszkaniec” i Kwartalnikiem Literackim „Wyspa”. Jest stałą felietonistką Magazynu Literackiego „Książki”. Pomysłodawczyni wydawanego przez OW SPP Kwartalnika Literackiego „Podgląd”.

Autorka powieści młodzieżowych, których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Opublikowała dokumentalną książkę Dziewiętnastoletni marynarz – zbiór listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie pisanych przez jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego, a także do spółki z nieżyjącym ojcem Maciejem Piekarskim książkę poświęconą zagładzie Zamojszczyzny pt. „Syn dwóch matek”.

Jej trylogia o Klasie pani Czajki, w skład której wchodzą też powieści LO-teria i Licencja na dorosłość jest bestsellerem na Ukrainie. Fragmenty zostały przetłumaczone również na węgierski i bułgarski.

Czasem pisuje wiersze. Kilka było tłumaczonych na ukraiński, angielski i grecki.

W internecie prowadzi wirtualną galerię „Sztuka i styl” prezentującą współczesnych artystów różnych sztuk plastycznych. https://sztukaistyl.pl/

Pracuje jako Kierownik Działu Zbiorów w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE:

TWÓRCZOŚĆ POZOSTAŁA:

  • Kilkadziesiąt filmów dokumentalnych dla TVP.
  • 2010 – „Kto ty jesteś?” film dokumentalny o trzypokoleniowej polskiej rodzinie mieszkającej we Lwowie;
  • 2013 – „Listy do Skęcipitki” scenariusz monodramu Zacharjasza Muszyńskiego opartego na autentycznych listach urzędnika kolejowego Antoniego Adamskiego pisanych do żony Leokadii Karoliny z Przybytykowskich z sanatorium za Uralem w latach 1914-1918. (Premiera: czerwiec 2013);
  • 2015 – „Bubloteka” sztuka dla dwóch aktorów wystawiona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie;
  • 2020 – „Dziewiętnastoletni marynarz – online” ekranizacja listów wchodzących w skład dokumentalnej książki „dziewiętnastoletni marynarz”.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  • 2012 nominacja do nagrody ALMA 2013 (Astrid Lindgren Memorial Award)
  • 2013 nagroda na festiwalu filmów emigracyjnych EMIGRA za film „Kto ty jesteś?”
  • 2014 stypendium MKiDN
  • 2014 nominacja do nagrody ALMA 2015 (Astrid Lindgren Memorial Award)
  • 2015 odznaczenie za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej nr legitymacji 634
  • 2016 nagroda Ministerstwa Edukacji Ukrainy za książkę „Klasa pani Czajki”
  • 2017 stypendium MKiDN
  • 2019 nominacja do nagrody im. Bolesława Prusa (edycja 2017)
  • 2019 nominacja do nagrody ALMA 2020 (Astrid Lindgren Memorial Award)
  • 2021 nominacja do nagrody ALMA 2022 (Astrid Lindgren Memorial Award)

KONTAKT:

e-mail: piekarska@piekarska.com.pl
tel. +48 602 617 897

WIĘCEJ NA STRONACH:

http://www.piekarska.com.pl
blog: http://blog.piekarska.com.pl/
projekt genealogiczny: http://piekarscy.com.pl
projekt warszawski: http://legendywarszawskie.pl/

Autor głównego zdjęcia: Adam Kozak

Autor zdjęć poniżej: Jacek Kadaj

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com