Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Maria CZUBASZEK-KAROLAK

(ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie zm. 12 maja 2016 tamże) – polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka.

Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1960 rozpoczęła pracę w radio, nawiązując współpracę z audycją „Radio-Reklama” (w Programie I Polskiego Radia), w której zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych sloganem: Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup. W 1966 związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Prowadziła też cykl audycji radiowych Bieg przez plotki. Pojawiała się także w programach Ilustrowany Magazyn Autorów oraz Powtórka z rozrywki. Jest autorką słuchowisk Dym z papierosa, Małgorzaty jego życia, Serwus, jestem nerwus. W 1980 ukazał się zbiór tekstów pisanych przez Marię Czubaszek dla radia, telewizji i „Szpilek”, pt. Na wyspach Hula-Gula (książkę wznowiono w 1994). Ponadto jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich – Kochać można byle jak – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965. Potem pisała też do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Henryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Renata Kretówna, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox. Maria Czubaszek zajmowała się też twórczością dla telewizji. Napisała dialogi do takich filmów jak Filip z konopi i Murmurando, a do serialu Lot 001 – scenariusz. W późniejszych latach współtworzyła też scenariusze do seriali Psie serce, Na Wspólnej oraz Brzydula. Występowała w improwizowanym serialu Spadkobiercy jako babcia Maggie Mekintosz Owens. Prowadziła program internetowy Magia magla – przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. Dla Wirtualnej Polski pisała również Blog niecodzienny, w którym komentowała bieżące wydarzenia w formie dialogów z „córką swojej sąsiadki”

Wybrane publikacje:

  • Na wyspach Hula-Gula (1980)
  • Dziewczyny na ścianę i na życie (1991)
  • Każdy szczyt ma swój Czubaszek (wraz z Arturem Andrusem) (2011)
  • Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak (wraz z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem) (2013)

Sztuki:

  • Kwadrat
  • Roxy
  • Włącz kolor
  • Żona pana ministra
  • Przepraszam czy tu straszy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com