Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Tadeusz ZWILNIAN GRABOWSKI

(ur. 8 października 1926 w Wilnie, zm. 5 kwietnia 2012[1]w Szczecinie) – polski pisarz, poeta, prozaik, eseista, krytyk, popularyzator literatury, pedagog.

Po ukończeniu w 1939 szkoły podstawowej z powodu toczącej się wojny naukę kontynuował na tajnych kompletach, maturę uzyskał w 1947 w Łodzi a następnie podjął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Jeszcze w szkole średniej został członkiem Sodalicji Mariańskiej. Karierę zawodową rozpoczynał jako akwizytor ogłoszeń, następnie był sekretarzem biura w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Z powodu jego otwarcie antymarksistowskich wystąpień, m.in. na forum Zjazdu Polonistów Polskich w 1948, został aresztowany a następnie skazany na karę więzienia. Odbył z niej 13 miesięcy w więzieniu we Wronkach.

Jako autor debiutował w 1943 obejmującym 600 wierszy poematem Prometia. Do pisania wrócił w 1960 roku, wydał jak dotąd (stan na marzec 2009) 18 tomików poezji oraz składającą się z trzech części powieść Zielone głębiny. Jest także autorem przekładów z języka niemieckiego. W jego twórczości najwięcej miejsca zajmuje tematyka Wileńszczyzny i samego Wilna, religia oraz motywy patriotyczne.

Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie kwatera 38b.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com