Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Agata Tuszyńska „Narzeczona Schulza”

Autor: Agata Tuszyńska
Tytuł: Narzeczona Schulza
Wydanie:
I
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
24 sierpnia 2015
oprawa:
twarda
stron:
324
ISBN
978-83-08-05433-8 
cena detaliczna: 38.00 zł

Inspiracją do powstania książki „Narzeczona Schulza” była lektura nieznanych dotąd listów, które – już po wojnie – Józefina Szelińska słała do Jerzego Ficowskiego, znawcy twórczości pisarza z Drohobycza. – Z tych listów można odczytać inną twarz Schulza – mówiła Agata Tuszyńska. – Pomyślałam, że z tego można złożyć historię miłości, ważnej tak dla Schulza, jak i dla Szelińskiej.
Ona jest jego lustrem. To próba opowiedzenia o tym genialnym artyście oczami kobiety, która była z nim blisko – mówi Agata Tuszyńska w wywiadzie, który można przeczytać w najnowszym numerze Newsweeka.

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat później Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.
Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

„Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza – genialnego pisarza, malarza, autora Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą. Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni”. (fragment książki)

Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości.
Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?
Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com