Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Józef Hen – „Mój przyjaciel Król”

Autor: Józef Hen
Tytuł: „Mój przyjaciel Król”
data wydania: 13 października 2003
ISBN: 83-207-1739-6
liczba stron: 541
kategoria: historyczna
język: polski

To literacki portret życia i panowania Stanisława Augusta. Jego historię opowiada Gaston Fabre, wnikliwy obserwator i komentator zdarzeń. Ukazany jest jako ambitny i świadomy swej roli władca-patriota, który doskonale wie, co się dzieje w kraju i poza jego granicami. Opisując osiemnastowieczne dwory i panujące na nich obyczaje, kreuje rzetelny historycznie obraz, poparty dokumentami, listami i pamiętnikami Stanisława Augusta.

Książka doczekała się też wydań na Litwie i Ukrainie

st-august-litwa

Litewskie wydanie „Mój przyjaciel król” ukazało się w 2013 roku Wilnie pt „Mano drauga karalius”, nakładem wyd. Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, tłumaczył Vytautas Deksznys. Wydawca litewski w liście do autora wyraźnie napisał, że książka „zapełni białe plamy w naszej historii”. Bo to był przecież – do 1. rozbioru – także ich monarcha i, co więcej, wielki książę litewski. Do elekcji Stanisław Poniatowski stawał z tytułem „stolnika litewskiego”.

sta-aug-hen

„Mij pryjatel Stanisław Awgust” – taki tytuł nosi ta książka w wydaniu ukraińskim. Ukazała się w 2015 roku w Kijowie, w wydawnictwie „Tempora”. Przełożył Ihor Andruszczenko, wybitny tłumacz. Piękna, kolorowa okładka przedstawia Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym na obrazie M. Bacciarellego. Sygnalne egzemplarze książki były prezentowane na stoisku ukraińskim w Warszawie podczas majowych Krajowych Targów Książki.

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com