Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Krystyna Lenkowska „Zaległy list do pryszczatego anioła“

Autor: Krystyna Lenkowska
Tytuł: Zaległy list do pryszczatego anioła / An Overdue Letter to a Pimply Angel
tłumaczenie: Ewa Hryniewicz-Yarbrough
Wydawnictwo: Mitel
Wydanie: I
Format: 163 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7667-148-2
Data premiery: 1 stycznia 2014

To już trzecia polsko-angielska książka poetycka Krystyny Lenkowskiej. Wyboru wierszy dokonała tłumaczka, Ewa Hryniewicz-Yarbrough. Ta książka to jakby dwa listy, czerwony i biały, skierowane „do świata, który nie pisał do mnie”, co sugeruje cytat z wiersza Emily Dickinson.

Jest coś takiego w tych wierszach, że na pozór proste, włażą pod skórę i zaczynają się tam komplikować, zyskują jakieś niewerbalne wartości, a nawet popadają w szaleństwo. Tego wszystkiego się nie odczuwa, gdy się je czyta, jak się wszystko czyta… Owszem, można docenić walory intelektualne tej poezji, brać w siebie jej subtelną i wcale nie żeńską emocjonalność, odkrywać lingwizmy, cienie lingwizmów, pod powściągliwą narracją dostrzec tę jakąś domyślną bujność drugiego planu… I właśnie o ten drugi plan chodzi, Krystyna Lenkowska jest mistrzynią drugiego planu.

Anna Janko – Posłowie do książki

(…) Zaległy list do pryszczatego anioła gra swoją tonacją. Przez poszczególne wersy przebiega intonacja składniowa. Raz wspina się w górę, otwiera, innym razem zsuwa w dół, w kamienne bezsłowie. Tam znajduje się punkt odbicia i początek drogi w górę, ku światłu. (…) Lenkowska bombarduje czytelnika takimi frazami, rani jego estetyzm rozmyślnie, często bez litości po to by nie wypadł z rytmu „jest – nie ma/nie ma – jest”, aby nie przestał odczuwać swojej obecności, aby wątpliwości pozostały. Mowa ma wybuchać w naszych uszach, ma je otwierać tak, jak światło porażając oczy oświetla ostatecznie drogę prawdy.

Wojciech Kaliszewski
WYSPA Kwartalnik Literacki – nr 3/2014 (31)
http://lenkowska.art.pl/recenzje/10_06_2014.html

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com