Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Zbigniew Zbikowski „Berlin Blue”

Autor: Zbigniew Zbikowski
Tytuł: Berlin Blue
Wydawnictwo: Edipresse
Miejsce wydania: Warszawa
Premiera: 8 października 2015
Stron: 320
Format: 120×197
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7945-158-6
Wydanie II

Warszawski dziennikarz Jakub Kubacki udaje się do Berlina po szesnastoletniej nieobecności w tym mieście. Szuka informacji o osobach, które w latach 80. były agentami Stasi i SB w redakcji zachodnioberlińskiego emigracyjnego miesięcznika „Zdanie”. Chce zamknąć po latach kilka starych niewyjaśnionych spraw. Niespodziewanie zostaje wplątany w dwa tajemnicze morderstwa…
Jest tu intryga, walka, miłość, szybkie tempo akcji. Nie znaczy, że mamy do czynienia z klasyczną powieścią kryminalno-sensacyjną. Autor wykorzystał ten nośny schemat literacki, by w tle drążyć poważne dylematy życiowe, między innymi o roli agentury w życiu prywatnym osób zaplątanych w działalność społeczną. Stawia też pytanie, czy w ogóle warto zaglądać za kurtynę skrywającą zagadki przeszłości i rozdrapywać źle zagojone rany. Jak mówi jeden z jego bohaterów, człowiek może to robić tylko wtedy, gdy ma pewność, że zapanuje nad uwolnionymi w ten sposób demonami. W przeciwnym razie, jak bohater „Berlin Blue”, sam może stać się ofiarą sił, które rozpętał.
Rozdarty między dwoma miastami, dwiema kobietami, ciągle zmuszany do wyboru między pewnością a nieufnością, ścigający i zarazem ścigany, Kuba Kubacki bierze udział w trudnym wyścigu. Jego stawką jest gorzkie zwycięstwo – nad prześladowcami i nad sobą samym.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com