Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Krzysztof MUSZKOWSKI

formalnie: BLAUTH – MUSZKOWSKI Peter Christopher

urodził się w 1919 w Warszawie w przedwojennej rodzinie inteligenckiej. Ojciec Krzysztofa – dr Jan Muszkowski był wybitnym polskim bibliotekarzem i księgoznawcą o dużym dorobku naukowym i publicystycznym, pełniącym do 1936 r. funkcję dyrektora Biblioteki Krasińskich.

W roku 1937 Krzysztof ukończył Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, które upamiętnił wiele lat później w opowiadaniu Chłopcy od Mickiewicza.

W czasach studenckich należał do Związku Młodzieży Demokratycznej, współpracując z pismem „Orka na ugorze”. Po maturze studiował w Belgii i Francji, powracając w sierpniu 1939 do Warszawy. Wziął udział w kampanii wrześniowej, walcząc w obronie Lwowa. Po zakończeniu kampanii znalazł się w Wilnie, gdzie uczestniczył w Związku Walki Zbrojnej. W maju 1941 został aresztowany przez NKWD i uwięziony w Wilnie a następnie wywieziony w głąb Rosji i osadzony w łagrze. Zwolniony pod Nowosybirskiem przedostał się pieszo i koleją do wsi Tockoje nad Samarą – do 17. Pułku Lwowskiego, formującej się zimą 1941 roku 6. Dywizji armii polskiej generała Andersa.

Po uformowaniu Dywizja została przewieziona na południe Rosji do obozów tymczasowych a stamtąd do Krasnowodska i przez morze Kaspijskie do Persji i Iraku, , skąd Krzysztof dostał się do Egiptu. Z grupą ochotników do lotnictwa angielskiego dotarł z Suezu na francuskim transatlantyku” Ile de France’ przez Rio Janeiro do Glasgow. Po przejściu szkolenia dla personelu latającego został przydzielony do Polskiego bombowego Dywizjonu 300 Ziemi Mazowieckiej, w którym latał jako nawigator na samolotach Lancaster. Po zakończeniu wojny i demobilizacji pozostał w Anglii. Od kwietnia 1946 przez 6 lat sekretarzował w Londynie redaktorowi Mieczysławowi Grydzewskiemu we wznowionym tygodniku „Wiadomości”.

Ożenił się z urodzoną w Warszawie Izabellą Blauth – artystką plastyczką, której rzeźby są m.in. w kościele Polskiej Wspólnoty na Ealingu, w kościele św. Augustyna oraz w Szkole im. Cecylii Plater- Zyberkówny w Warszawie i w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Po ślubie przyjął z żoną nazwisko Blauth – Muszkowski . Miał dwóch synów – Christophera i Johna.

W 1952 podjął pracę w reasekuracjach w londyńskim City, w których przepracował 47 lat – przez 20 lat podróżując zawodowo po świecie.

Przez kilkadziesiąt lat zmagał się poważną chorobą nowotworową, przez którą jesienią 1978 utracił prawe oko – nosząc odtąd nieodłączną czarną opaskę.

Współpracował jako korespondent i publicysta z pismami i organizacjami m.in. : „Orzeł Biały” i „Wiadomości” w Londynie, radio „ Voice of America” ,Polska Sekcja BBC, „Nowa Polska” Londyn, „Ostatnie Wiadomości „ (Mannheim), „Tygodnik Polski” (Melbourne), „Dziennik Polski” oraz „Tydzień Polski” w Londynie i paryska „Kultura”. We wszystkich publikacjach używał nazwiska Krzysztof Muszkowski.

Przeprowadzał przez wiele miesięcy wywiady z Edwardem Raczyńskim – ostatnim Prezydentem RP na uchodźstwie, wydane w książce: Edward Raczyński ,Czas wielkich zmian, Rozmowy z Edwardem Raczyńskim przeprowadzone przez Krzysztofa Muszkowskiego, Editions du Dialogue, Societe D’Editions Internationales, Paryż 1990.

Wybrane szkice, opowiadania, felietony i recenzje – zamieszczane przez ponad pół wieku w prasie emigracyjnej, opublikował w następujących książkach:

  • Inter Alia, Oficyna Poetów i Malarzy”, Londyn, 1990;
  • Intra Muros, Fundacja Monumentis Patriae, Kraków, 1993;
  • Notatki londyńskie (1993- 1997), Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, 1997;
  • Parasol angielski, Norbertinum, Lublin, 2002;
  • Spod angielskiego parasola, Archiwum Emigracji, Toruń, 2006;
  • Kroniki londyńskie, Archiwum Emigracji, Toruń, 2009.

Był członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (pełniąc przez 10 lat funkcję wiceprezesa) , członkiem Związku Dziennikarzy RP na Obczyźnie oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich z siedzibą w Warszawie. Współpracował z Archiwum Emigracji w Toruniu jako członek Kolegium doradczego.

W 2009 otrzymał nagrodę główną za całokształt twórczości przyznaną przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie a ufundowaną przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów.

Zmarł w Londynie 4 lipca 2012 r.

oprac. na podst. Komunikatu nr 127 z grudnia 2012 Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie.autor: Tadeusz Blauth

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com