Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 2013 roku w listopadzie organizuje przeglądy filmów o pisarzach pod wspólnym tytułem „Pisarz też człowiek”.


Najbliższy IV Przegląd Filmów o pisarzach odbędzie się
23-24 listopada 2016 g. 17:00
Prom Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23.

4przeglad_jpg

Przegląd ma na celu ukazanie pisarza nie tylko jako twórcy, ale i człowieka z jego problemami, bolączkami oraz zainteresowaniami. Organizatorzy chcą pokazać jaki jest wpływ pisarzy i literatury na współczesną kulturę.

W czasie przeglądu zostaną przedstawione filmy dokumentalne i reportaże. Filmy monograficzne i wędrówki śladami wielkich pisarzy. Będą też poruszane tematy okołopisarskie, stąd film o lekturze szkolnej „Kolumbowie” Romana Bratnego i Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Pierwszy dzień przeglądu to filmy autorstwa filmowca i poety Andrzeja Titkowa m.in. o Andrzeju Bursie, Tadeuszu Konwickim, Julianie Stryjkowskim czy Kazimierzu Moczarskim. Drugi dzień to filmy różnych autorów m.in. o Fiodorze Dostojewskim, Ernie Rosenstein oraz Franciszce Arnsztajnowej. W trakcie przeglądu przewidziano rozmowy z niektórymi twórcami filmów, a także pytania ze strony publiczności.

Przegląd ma charakter otwarty, a wstęp jest bezpłatny. 

W programie przewidziano następujące filmy:

23 listopada (środa)

filmy Andrzeja Titkowa:

Część I ( 1h 50’)

 1. Z PAMIĘCI (1983). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, 21 min.
  Bohaterem jest wybitny, przedwcześnie zmarły poeta, Andrzej Bursa. Opowiadają o nim jego bliscy – żona i siostra, a także przyjaciele, a wśród nich, przyjaciel i rywal zarazem, autor głośnego w swym czasie autobiograficznego tekstu „And”, Stanisław Czycz. W filmie tym zanotowany został stan umysłu polskiego inteligenta w trudnych czasach stanu wojennego.
 2. PRZECHODZIEŃ (1984). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Studio Filmowe im. K.Irzykowskiego, (WFDiF), 37 min.
  Utrzymana w poważnym tonie rozmowa z Tadeuszem Konwickim o jego życiu i twórczości. Wyznanie i spowiedź zarazem. Esej filmowy o zawiłych meandrach losu polskiego inteligenta w XX stuleciu.
 3. PIĘKNY DWUDZIESTOLETNI (1986). Reżyseria i scenariusz : Andrzej Titkow, WFD, 19 min.
  Marek Hłasko żył krótko, ale intensywnie. Film jest szkicem przedstawiającym fragment tej biografii pełnej gwałtownych wzlotów i karkołomnych upadków. Główne świadectwo w tym filmie dają dwie kochające go kobiety – matka oraz Agnieszka Osiecka, jedna z niespełnionych miłości jego burzliwego życia.
 4. I POWIESZ – JESTEM… (1994). Reżyseria i scenariusz : Andrzej Titkow,  Studio Filmowe „Kontra” dla TVP 1, 27 min.
  Impresyjna opowieść o życiu i twórczości sędziwego Juliana Stryjkowskiego. Ten nietuzinkowy pisarz opowiada z niezwykłą szczerością, otwarcie i wzruszająco o swym dzieciństwie i młodości, o trudnych wyborach politycznych, o swym głębokim przywiązaniu zarówno do kultury żydowskiej, jak i polskiej.

Część II (1h 55’)

 1. NA HOŻEJ, JASNEJ I SŁONECZNEJ… (1994). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Falenica Film dla TVP 2,57 min.
  Filmowa biografia Kazimierza Moczarskiego – żołnierza Armii Krajowej, długoletniego więźnia PRL-u, polityka, dziennikarza i pisarza. W filmie tym po raz pierwszy zaprezentowane zostały fragmenty obszernej korespondencji późniejszego autora „Rozmów z katem” z jego również uwięzioną żoną, a także piękny wiersz, któremu film zawdzięcza swój tytuł.
 1. DZIENNIK PISANY POD WULKANEM (1995). Reżyseria i scenariusz : Andrzej Titkow, Studio Filmowe „Kronika” dla TVP 2,58 min.
  Biografia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swoim domu w Neapolu, pisarz opowiada w sposób bardzo osobisty o własnej twórczości i o niezwykłym, trudnym, pełnym dramatycznych wydarzeń, życiu. Akcja filmu toczy się w Polsce, Italii oraz Rosji, gdzie odwiedzamy istniejący do tej pory łagier w Jercewie, w którym przebywał autor „Innego świata”.
 1. CAŁKIEM SPORA APOKALIPSA (2002). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Agencja Produkcji Filmowej TVP S.A. Agencja Produkcji Filmowej, Studio Filmowe TAK, 50 min.
  W drugim, po „Przechodniu”, filmie Titkowa Tadeusz Konwicki powraca do dawnych, sygnalizowanych tam wątków i podejmuje nowe. Wspomina lata  dzieciństwa i partyzanckiej młodości, pracę w „Czytelniku” – gigancie wydawniczym Jerzego Borejszy większym od medialnego imperium Hearsta, pierwsze próby pisarskie i filmowe, czasy „podchodzenia” cenzury, publikacji w drugim obiegu, słania protestów i apeli.

 24 listopada 2016 (czwartek):

 1. Z UCZTY BOGÓW (2008). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Studio Filmowe TAK dla TVN Discovery Historia, 45 min. Bohaterem jest Igor Newerly. W filmie wypowiadają się m.in. koledzy po piórze – Józef Hen, który jako chłopiec współpracował z „Małym Przeglądem”, gdy jego redaktorem naczelnym był Jerzy Abramow (późniejszy Igor Newerly), Włodzmierz Odojewski, Jerzy S. Sito, który współpracował z nim w ZLP, Marek Nowakowski, którego pisarz ratował z opresji stanu wojennego. A także syn pisarza, Jarosław Abramow-Newerly, Beata Stasińska, Andrzej Mencwel. Narratorem jest profesor Jan Zieliński, badacz życia i twórczości pisarza.
 2. ALBUM RODZINNY (2013). Reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow, Studio Filmowe TAK, Miasto Lublin, dofinansowanie PISF, 57 min.
  Franciszka Arnsztajnowa (1865-1942) była poetką, tłumaczką, działaczką niepodległościową i społeczną. Współzałożycielką (z Józefem Czechowiczem) Oddziału Związku Zawodowego Literatów Polskich w Lublinie. W roku 1934, po śmierci męża i syna, poetka przeniosła się do Warszawy, gdzie zamieszkała z córką. W maju 1939 roku przyjęła chrzest katolicki. Zginęła w Getcie warszawskim. Na temat jej śmierci istnieją tylko domniemania, hipotezy, legendy.
 3. ERNA ROSENSTEIN. Reportaż z cyklu „Artysta i dzieci” (1997). Scenariusz i realizacja Irena Groblewska.  TVP 2, 20 min. Wybitna malarka i poetka Erna Rosenstein pokazuje dzieciom swoje prace i opowiada o swoim życiu i twórczości.
 4. KTO DZIŚ PAMIĘTA O KOLUMBACH.  Reportaż (2015). Scenariusz i realizacja Małgorzata Karolina Piekarska. TVP Regionalna, 25 min.
  Film o fenomenie zapomnianej książki Romana Bratnego „Kolumbowie  rocznik 20”.
 5. ŚLADAMI FIODORA DOSTOJEWSKIEGO PO PETERSBURGU(2008). Realizacja Małgorzata Szyszka, 11 min.
  Wędrówka po petersburskich miejscach związanych z Fiodorem Dostojewskim.
 6. OSSO MOJE OSSO (2016). Reżyseria i scenariusz Jan Strękowski, Studio Filmowe KRONIKA z Warszawy, koproducent  Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. 50 min.
  Film o Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich – zasłużonej dla polskiej kultury instytucji, która w 2017 roku będzie obchodziła 200. rocznicę powstania. Strękowski zaczynając swą opowieść od założenia Ossolineum, skoncentrował się na historii instytucji po II wojnie światowej, kiedy została przeniesiona ze Lwowa do Wrocławia, a jej zbiory uległy podziałowi (część została w lwowskiej Bibliotece im. Wasyla Stefanyka i w lwowskich muzeach). Szczególną uwagę poświęcił okresowi po 1990 roku kiedy dyrektor Adolf Juzwenko podjął działania w celu nawiązania kontaktów i współpracy z lwowskimi instytucjami posiadającymi obecnie ossolińskie zbiory. Jest to zatem film nie tylko o historii Ossolineum, ale też o budowaniu, czasem trudnym, polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie kultury.

Oraz miniatury – wideoklipy poetyckie poświęcone poetkom i ich wierszom.

Patroni medialni:
TVP KULTURA
TVP WARSZAWA
Magazyn Literacki „Książki”
portal pisarze.pl

 


***

3Przegląd Filmów Nieb Dom lit - duży

Najbliższy III Przegląd filmów o Pisarzach – „Pisarz też człowiek” odbędzie się w dn.: 26-27 listopada 2015 g. 18:00 w Sali Widowiskowej Domu Literatury.

Patroni medialni:

Szczegółowy plan przeglądu:

26 listopada (czwartek)

 1. Wszystko – etiuda (z Markiem Ławrynowiczem w roli głównej)
  prod., reż. Iwo Kondefer
  (12 min.)
 1. Depresja mon amour (bohater: Janusz Głowacki)
  prod. Media Kontakt,  Telewizja Polska – Program II, reż. Rafał Mierzejewski
  (57 min.)
 1. Leszek Szaruga – notacja
  Europejskie Centrum Solidarności, real. Jan Strękowski, Paweł Kedzierski
  (31 min.)
 1. Warszawa w książkach Adama Bahdaja
  odc. 1. „Śladami Paragona i Perełki” (13.36 min.)
  odc. 2. „Na tropie Tolka Banana” (13.40 min.)
  prod. TVP, reż. Małgorzata Karolina Piekarska 

27 listopada (piątek)

 1. Historia Normana Daviesa
  prod. Studio Filmowe Kronika, reż. Piotr Wierzbicki,
  (56 min.)
 1. Śladami Zbigniewa Herberta po Lwowie
  prod. Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych
  reż. Małgorzata Szyszka
  (21 min.)
 1. Piotr Matywiecki – notacja
  Europejskie Centrum Solidarności, real. Jan Strękowski, Paweł Kedzierski
  (38 min.)

Miniatury filmowe:

 • Łomotanie oraz Drabina, real. Katarzyna Boruń-Jagodzińska
 • Ojcom, real. Agnieszka Syska

***

17-19 listopada 2014

MAŁYafiszLoga6 pionPrzegląSPP

17.11.2014 (poniedziałek) godz. 18:00

Bohaterowie: Irena Jurgielewiczowa, Jacek Kaczmarski

 • „Zupełnie inna Irena” (o Irenie Jurgielewiczowej) – real. Małgorzata Karolina Piekarska (15 min.)
 • „Bard” (o Jacku Kaczmarskim), – real. Katarzyna Kościelak (152 min.)

18.11.2014 (wtorek) godz.18:00

Bohaterowie: Bogdan Wojdowski, Jarosław Marek Rymkiewicz

 • „PoLe Widzenia” (o Bogdanie Wojdowskim) – real. Piotr Lachmann (28 min.)
 • „Poeta pozwany” (o Jarosławie M. Rymkiewiczu) – real.Grzegorz Braun (56 min.)

19.11.2014 (środa) godz.18:00

Bohater: Czesław Miłosz

 • „Wiek Czesława Miłosza” – real. Jozuas Javaitis (120 minut)

***

25-27 listopada 2013

pisarze

25. 11.2013 (poniedziałek), godz. 18.00

Bohaterowie: Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski

 • TADEUSZ RÓŻEWICZ. TWARZE. Media Kontakt, reż. Piotr Lachmann, 2012, (52 min.)
 • MIRON MT Art. reż. Jan Sosiński, 1993, (40 min.)

26. 11.2013 (wtorek), godz. 18.00

Bohaterowie: Marek Nowakowski, Michał Głowiński

 • POWIDOK MT Art., reż. Paweł Woldan, 1993, (49 min.)
 • DWIE SZUFLADY Media Kontakt, reż. Jan Strękowski, 2006, (52 min.)

27. 11.2013 (środa), godz. 18.00

Bohaterowie: Jan Himilsbach, Kazimierz Orłoś

 • HIMILSBACH. PRAWDY, BUJDY, CZARNE DZIURY SF Kalejdoskop, reż. Stanisław Manturzewski, 2002, (53 min.)
 • KAWAŁEK WODY teledysk literacki według Macieja Malickiego, Script Hunters, reż. Katarzyna Plichta-Szwarc, 2012, (7 min.)
 • SAMOTNIK. SZKIC DO PORTRETU KAZIMIERZA ORŁOSIA Proset, reż. Włodzimierz Kuligowski, 1994, (30 min.)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com