Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image

***

19 sierpnia 2017

ZMARŁ JANUSZ GŁOWACKI

W dniu 19 sierpnia zmarł nasz kolega Janusz Głowacki. Prozaik, dramaturg, scenarzysta. Był współscenarzystą kultowego filmu „Rejs”, a także dramatów: „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”. Napisał tomy: „Ostatni cieć” (2001), „Z głowy” (2004), „Jak być kochanym” (2005), „Good night Dżerzi” (2010) i „Przyszłem czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy” (2013). Był laureatem prestiżowych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts. W 2005 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie literatury, a w 2011 r. został laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – otrzymał nagrodę główną w kategorii „Warszawski twórca”.

***

7 sierpnia 2017

POGRZEB KATARZYNY SUCHCICKIEJ

Uroczystość pogrzebowa naszej koleżanki Katarzyny Suchcickiej odbędzie się 10 sierpnia o godz. 13.00 w kościele p.w. Św. Karola Boromeusza przy Starych Powązkach, potem nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu.

***

6 sierpnia 2017

POGRZEB WANDY CHOTOMSKIEJ

Uroczystości pogrzebowe Wandy Chotomskiej rozpoczną się 18 sierpnia o godz. 11.3o nabożeństwem żałobnym w kościele Pokamedulskim, Warszawa ul. Dewajtis 3. Następnie na Starych Powązkach o godzinie 14.3o. Rodzina bardzo prosi, by zamiast kwiatów wesprzeć fundację „Nasze dzieci” przy klinice onkologii w CZD.

***

5 sierpnia 2017

ZMARŁA KATARZYNA SUCHCICKA

5 sierpnia zmarła przeżywszy 58 lat Katarzyna Suchcicka – poetka, krytyk literacki i teatralny, a także dziennikarka telewizyjna i autorka filmów dokumentalnych.
Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Autorów i Kompozytorów ZAiKS, a także honorowym członkiem Towarzystwa Poetyckiego New Hampshire (USA).

***

2 sierpnia 2017

ZMARŁA WANDA CHOTOMSKA

2 sierpnia w wieku 88 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska. Pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci. Już za życia była legendą i jej imieniem nazywano szkoły i przedszkola. Na jej książkach chowały się kolejne pokolenia czytelników.
Urodziła się w Warszawie 29 października 1929 roku. Tu studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach „Świata Młodych” w 1949; w 1958 opublikowała pierwszy tomik poezji Tere fere. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w „Świerszczyku”, podpisywane pseudonimem „Wanda Miron”. Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka (1962–1973). Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także IBBY i ZAIKS. W latach 1998-1999 była prezeską Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W jej osobie żegnamy nie tylko wspaniałą poetkę i pisarkę, ale serdeczną koleżankę. Zawsze uśmiechniętą, uczynną, elegancką i niosącą pomoc każdemu, kto tylko się do niej o to zwrócił.

***

15 lipca 2017

ZMARŁA JULIA HARTWIG

W dn. 14 lipca w Pensylwanii odeszła wybitna poetka, tłumaczka, eseistka Julia Hartwig. O śmierci Julii Hartwig poinformowała Paula Sawicka, wieloletnia szefowa stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Zacytowała list od Danieli, córki poetki mieszkającej w Pensylwanii: „Mama odeszła wczoraj. We śnie i z uśmiechem na twarzy. Odeszła spokojnie i godnie, tak jak żyła. Jesteśmy w szoku, zapłakani i zdruzgotani. Jednocześnie cieszymy się, że cały, jak się okazuje, ostatni rok Mamy życia, byliśmy blisko, razem. To wielka rzecz po tylu latach krótkich wizyt w kraju albo Mamy krótkich wizyt u nas.
Planujemy obchody żałobne tu w Pensylwanii, a następnie, kiedy odzyskamy siły, w Warszawie”.
Julia Hartwig 14 sierpnia skończyłaby 96 lat.

***

30 czerwca 2017

NASI KOLEDZY STYPENDYSTAMI MKIDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę stypendystów drugiego naboru stypendialnego na rok 2017. Wśród nich znaleźli się nasi koledzy. Andrzej T. Kijowski, Małgorzata Karolina Piekarska i Marek Sołtysik.

***

4 maja 2017

POGRZEB TOMASZA BURKA

W dn. 1 maja 2017 roku zmarł nasz kolega Tomasz Burek, wybitny krytyk literacki. Pogrzeb odbędzie się w środę 10 maja 2017 r. o godz. 12.00 w Podkowie Leśnej. Rozpocznie się mszą żałobną w kościele św. Krzysztofa.

***

11 kwietnia 2017

DANUTA CIRLIĆ-STRASZYŃSKA I PIOTR PAZIŃSKI LAUREATAMI NAGRODY TRANSLATORSKIEJ

7 kwietnia w Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku nagrodę za całokształt twórczości translatorskiej otrzymała nasza koleżanka Danuta Cirlić-Straszyńska, znakomita tłumaczka z języków macedońskiego, chorwackiego, serbskiego czy bośniackiego. Wśród siedmiu nominowanych za przekład jednego dzieła jury nagrodziło Piotra Pazińskiego, który z języka hebrajskiego przetłumaczyłPrzypowieść o skrybie i inne opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Nagroda towarzyszy Gdańskim Spotkaniom Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowanym przez Instytut Kultury Miejskiej.
– Nagrodę za całokształt otrzymuje pani Danuta Cirlić-Straszyńska. To dzięki niej polski czytelnik mógł rozsmakować się w literaturze jugosłowiańskiej i postjugosłowiańskiej. Od przekładowego debiutu w roku 1966 wydała ponad 70 książek, nie licząc słuchowisk radiowych ani utworów publikowanych w czasopismach. Jako tłumaczka uprawia wszystkie gatunki literackie: prozę, poezję, eseistykę i dramat – mówiła w laudacji Anna Wasilewska, przewodnicząca Kapituły Nagrody i tłumaczka z języka francuskiego.– Mówimy w Gdańsku nie tylko o słowie, ale też o innych wymiarach przekładu. Mam nadzieję, że w Państwa pamięci pozostanie nie tylko nagroda, ale miejsce, w którym możemy dzielić się słowem i spotykać z wybitnymi tłumaczami – powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk, który wręczał Nagrodę.
– Dziękuję za to spotkanie z ludźmi oddanymi pracy literackiej! – powiedziała Danuta Cirlić-Straszyńska. – Przekład trzeba czuć, bez drygu nie można do tego podchodzić. Jeśli się odniesie sukces, to ten sukces dzieli się z autorem. Tłumacz powinien być „niepsujem” i nie psuć tego, co w oryginale jest piękne i wartościowe. Na ogół mi się udawało – dodała laureatka Nagrody za całokształt twórczości.

Żródło: http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/2017/04/danuta-cirlic-straszynska-i-piotr-pazinski-laureatami-nagrody-translatorskiej/

***

30 marca 2017

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY LITERACKIEJ M.ST. WARSZAWY

Spośród ponad czterystu zgłoszeń jury wybrało dwanaście tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Pula dla laureatów wynosi 200 tysięcy złotych.
W tym roku nazwiska nominowanych zostały ogłoszone równolegle w ponad osiemdziesięciu warszawskich klubokawiarniach i bibliotekach, a także – zgodnie ze starym obyczajem – przez rozproszonych po stolicy „krzykaczy”. Ta akcja ma podkreślić lokalność i tradycję Nagrody, a jednocześnie – nowoczesne podejście do upowszechniania literatury.
Autorzy mają o co walczyć. Zdobywcy wyróżnień w poszczególnych kategoriach otrzymają po 20 tysięcy złotych. Do laureatów w kategorii literatura dziecięca nagroda trafi zarówno do autora tekstu, jak i ilustratora. Zdobywca specjalnego tytułu Warszawskiego Twórcy otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. Zwycięzców Nagrody Literackiej m.st. Warszawy poznamy w trakcie uroczystej gali 27 kwietnia w Teatrze Studio.
Tegoroczni nominowani
W kategorii „proza”: 

 • Brygida Helbig, „Inna od siebie”, Wydawnictwo W.A.B.
 • Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, Wydawnictwo W.A.B.
 • Aneta Prymaka-Oniszk, „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, Wydawnictwo Czarne 

W kategorii „poezja”:

 • Jerzy Kronhold, „Skok w dal”, Wydawnictwo Literackie 
 • Adrian Sinkowski, „Raptularz”, Biblioteka „Toposu” 
 • Dariusz Suska „Ściszone nagle życie”, Wydawnictwo Znak 

W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”:

 • Jolanta Nowaczyk oraz Daria Solak, „Ala ma kota. A Ali?”, Wydawnictwo Dwie Siostry 
 • Łukasz Olszacki oraz Jola Richter-Magnuszewska, „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm”, Papilon
 • Marcin Szczygielski oraz Magda Wosik „Klątwa dziewiątych urodzin”, Wydawnictwo Bajka 

W kategorii „edycja warszawska”: 

 • Łukasz Lubryczyński i Karolina W. Gańko „Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku”, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 • Tomasz Mościcki „Warszawskie sezony teatralne 1944-1949”, Fundacja Historia i Kultura 
 • Grzegorz Piątek „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, Wydawnictwo: W.A.B.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Jej historia sięga lat przedwojennych. Po raz pierwszy została przyznana w 1926 r., jej tradycję przerwał wybuch wojny. Powróciła w 2008 r. i w tym roku obchodzi jubileuszową edycję. Laureatami poprzednich edycji byli między innymi Anna Janko, Justyna Bednarek, Urszula Kozioł, Joanna Papuzińska, Ignacy Karpowicz, Andrzej Stasiuk, Eustachy Rylski, Wiesław Myśliwski i Janusz Głowacki.

W jury warszawskiej nagrody literackiej zasiadają: krytyk literacki, poeta, dziennikarz i przewodniczący w tegorocznej edycji konkursu – Janusz Drzewucki, profesor nauk humanistycznych – Grażyna Borkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek – Rafał Skąpski, dziennikarka – Karolina Głowacka, poetka – Joanna Kulmowa, publicysta Krzysztof Masłoń oraz historyk literatury – Anna Romaniuk.

***

21 marca 2017

POGRZEB WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO

Pogrzeb Wojciecha Młynarskiego odbędzie się 24 marca i rozpocznie się o 13:40 na Starych Powązkach w kościele pw. Karola Boromeusza.

***

18 marca 2017

ZBIGNIEW ZBIKOWSKI LAUREATEM KONKURSU WARSZAWA W 100 SŁOWACH

Zwycięzcami warszawskiego konkursu literackiego zostali Marek Górecki („Wpływ”), Zbigniew Zbikowski („Prawobrzeżna”) i Maciej Czajka („Warszawskie metro”).
Na konkurs, w którym trzeba było opisać Warszawę w maksymalnie 100 słowach, napłynęło ok. 2,5 tysiąca opowiadań, jurorzy do ostatecznej oceny dostali 300. Oceniali nie znając nazwisk autorów.
Pomysł opisywania miasta w 100 słowach przywędrował z Santiago, a w Europie pojawił się w 2014 roku za sprawą budapesztańczyków. W tym roku konkurs odbywa się we wszystkich stolicach krajów wyszehradzkich.

***

16 marca 2017

ZMARŁ WOJCIECH MŁYNARSKI

W dniu 15 marca br. wieczorem zmarł nasz kolega Wojciech Młynarski – poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali. Przez wielu uznawany za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce. Był autorem przekładów piosenek z musicali: Kabaret, Jesus Christ Superstar i Chicago. Miał 76 lat.

***

22 lutego 2017

STYPENDIA DLA NASZYCH CZŁONKÓW

W poczcie znaleźliśmy taki list.

W. Sz. Pani Prezes Małgorzata Karolina Piekarska
Prezes Oddziału Warszawskiego SPP
Z przyjemnością pragnę poinformować, iż Członkowie SPP w Osobach Joanny Siedleckiej i Marka Ławrynowicza zostali laureatami Konkursu stypendialnego na stworzenie scenariusza filmu fabularnego dotyczącego historii Polski. Pan Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 856 zgłoszonych pomysłów i wyłonionych 50 Treatmentów/Zarysów nagrodził pięciu Autorów, w tym właśnie Panią Joannę Siedlecką i Pana Marka Ławrynowicza – długoletnich wielce zasłużonych i poważanych przedstawicieli Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Z poważaniem,
Remigiusz Włast-Matuszak
Sekretarz Jury

***

22 grudnia 2016

ZMARŁ TADEUSZ CHABROWSKI

22 grudnia b.r. w szpitalu na Manhattanie po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł poeta emigracyjny Tadeusz Chabrowski. Dwukrotny laureat nagrody Fundacji im.Kościelskich, na wniosek Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA” z/s w Częstochowie  nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Uroczystości pogrzebowe obędą się w przyszły czwartek, 29 grudnia, w godz. 2 – 9 PM, w domu pogrzebowym Evergreen Funeral Home przy 131 Nassau Ave na Greenpoincie.

***

20 grudnia 2016

Łódzka Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima dla Michała Głowińskiego

W Teatrze Nowym ogłoszono czwartego laureata przyznawanej przez Dom Literatury nagrody literackiej. 50 tys. zł i zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz statuetkę dostał prof. Michał Głowiński. Głowiński jest historykiem i teoretykiem literatury, przez wiele lat pracował w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Na jego artykułach wychowały się pokolenia polonistów. Badał m.in. formy narracyjne i poezję Leśmiana, przez ćwierć wieku zajmował się nowomową PRL-u (m.in. „Nowomowa po polsku”, „Marcowe gadanie”). Teraz bada pisczyznę. Od lat 90. ubiegłego wieku publikuje prozę wspomnieniową, m.in. „Czarne sezony”, „Magdalenka z razowego chleba”, „Kręgi obcości” i wydana w tym roku „Carska filiżanka”.
Jurorzy – Jarosław Mikołajewski (przewodniczący), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Magdalena Rabizo-Birek, Iwona Smolka, prof. Krystyna Pietrych, Maciej Robert (sekretarz) – docenili pisarstwo Głowińskiego za „standardy nie tylko literackie, również etyczne”, „zaangażowanie w sprawy świata”, podejmowanie tematyki wykluczenia oraz „archeologię pamięci”. Laudację wygłosiła prof. Pietrych, kierownik Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych UŁ. – Twórczość Głowińskiego to przejmujące świadectwo czasów, w których szalała historia spuszczona z łańcucha. Przebija z nich wzorzec losów wspólnych dla całej formacji pokoleniowej. Żywiołem tej prozy nie są historia i polityka. Głowińskiego zajmują głównie wspomnienia prywatne, intymne. To rozważania na temat pamięci i jej literackiej reprezentacji. We wszystkich swoich pisarskich przedsięwzięciach Głowiński zachowuje uczciwość i wierność sobie, a bycie sobą jest w dzisiejszych czasach szczególnie cenne – mówiła.
Laureat był wyraźnie wzruszony. – Czuję się mocno jako historyk literatury, ale nie jako autor książek wspomnieniowo-narracyjnych. To, że dostałem tę nagrodę, to sygnał, że mogę się poczuć pewniej – mówił.
Tuwimowi poświęcona była pierwsza naukowa publikacja Głowińskiego – „Poetyka Tuwima a polska tradycja literacka” z 1962 roku. – Moje pierwsze wspomnienie literackie to właśnie wiersz Tuwima. W latach międzywojennych, o które zahaczyłem początkiem swojej biografii, byłem jeszcze analfabetą. Pierwszy wiersz, który mi czytano, w 1938, może na początku 1939 roku, to „Lokomotywa” – opowiadał laureat. – To, że dostaję dziś Nagrodę Literacką im. Tuwima, jako człowiek niemłody, tworzy piękną ramę.
Do finału Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima weszli również Henryk Grynberg, Jerzy Kronhold, Jacek Łukasiewicz, Piotr Matywiecki, Małgorzata Szejnert i Bohdan Zadura. W poprzednich latach laureatami zostali Magdalena Tulli, Hanna Krall i Jarosław Marek Rymkiewicz.

***

06 października 2016

NASI CZŁONKOWIE NAGRODZENI PRZEZ MINISTRA

Antoni Libera, Lech Majewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Tomasz Bagiński i Włodek Pawlik znaleźli się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gala wręczenia nagród odbyła się 5 października br. w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich

***

04 października 2016

NAJLEPSZE KSIĄŻKI HISTORYCZNE ROKU

„Mała zagłada” Anny Janko znalazła się wśród dziesięciu najlepszych książek historycznych ubiegłego roku w konkursie im. Oskara Haleckiego. Oprócz Nagrody przyznawanej przez jury, jest także konkurs czytelników. Do końca miesiąca można głosować na najlepszą książkę na stronie: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html

***

15 września 2016

PIOTR MATYWIECKI NOMINOWANY DO NIKE

13 września 2016 poznaliśmy siódemkę finalistów nagrody Nike. Oto ona:
Magdalena Grzebałkowska, „1945. Wojna i pokój”, Agora,
Renata Lis, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, Sic!,
Piotr Matywiecki, „Którędy na zawsze”, Wydawnictwo Literackie,
Weronika Murek, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, Czarne,
Bronka Nowicka, „Nakarmić kamień”, Biuro Literackie,
Maciej Płaza „Skoruń”, W.A.B.,
Ziemowit Szczerek, „Tatuaż z tryzubem”, Czarne.

Finalistów spośród 20 nominowanych wybrało jury w składzie: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner i Maria Zmarz-Koczanowicz.

***

14 września 2016

ANNA WASILEWSKA LAUREATKĄ NAGRODY GDYNIA

Michał Książek, Barbara Klicka, Maciej Płaza i tłumaczka Anna Wasilewska zostali laureatami tegorocznej – jedenastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Decyzją Kapituły Nagroda Literacka GDYNIA 2016 trafiła w ręce czworga spośród dwudziestu nominowanych. W kategorii eseistyka otrzymał ją Michał Książek za esej „Droga 816” (Fundacja Sąsiedzi, Białystok). W kategorii poezja uhonorowano Barbarę Klicką za tom poetycki „Nice”(Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu). W kategorii proza Nagrodę wręczono  Maciejowi Płazie za zbiór „Skoruń” (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa). W kategorii przekład na język polski Nagroda przypadła Annie Wasilewskiej za nowe tłumaczenie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego (Wydawnictwo Literackie, Kraków).
Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczyła w tym roku prof. Agata Bielik-Robson.

***

12 września 2016

NASI CZŁONKOWIE W FINALE ANGELUSA

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 7 książek zakwalifikowanych do finału tegorocznego konkursu.  Oto finaliści Angelusa 2016:

 • Maciej Hen, „Solfatara” ,Wydawnictwo W.A.B.
 • Anna Janko, „Mała zagłada”,  Wydawnictwo Literackie
 • Uładzimir Niaklajeu , „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”, przełożył z białoruskiego i rosyjskiego Jakub Biernat , Kolegium Europy Wschodniej
 • Kristina Sabaliauskaité , „Silva rerum” , przekł. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Znak
 • Alvydas Šlepikas, „Mam na imię Maryté”, przekł. Paulina Ciucka, Kolegium Europy Wschodniej
 • Cristian Teodorescu , „Medgidia, miasto u kresu”, przekł. Radosława Janowska – Lascar,  Wydawnictwo Amaltea
 • Varujan Vosganian , „Księga szeptów”, przekł. Joanna Kornaś-Warwas,  Książkowe Klimaty

***

25 sierpnia 2016

ZMARŁ JERZY GÓRZAŃSKI

25 sierpnia zmarł nasz kolega Jerzy Górzański, wybitny poeta, prozaik, felietonista, autor słuchowisk radiowych, laureat wielu nagród literackich. Pogrzeb odbędzie się w dn. 1 września 2016 (czwartek). godz.11.30. Cm Komunalny Północny (Wólka) dom pogrzebowy sala B. W dn. 14.09. godz.17 (środa) będzie odprawiona msza św. w kościele Środowisk Twórczych. Plac Teatralny 18.

***

3 sierpnia 2016

NASI AUTORZY NOMINOWANI DO NAGRODY „ANGELUS”

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu 11. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest pięć książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana we wrześniu. W tym roku jury wybierało finałową siódemkę spośród 70 książek, które zostały zakwalifikowane do nagrody. Polską prozę reprezentują: „Solfatara” Macieja Hena, „Mała zagłada” Anny Janko, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” Renaty Lis, „Usypać góry. Historie z Polesia” Małgorzaty Szejnert oraz „Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka.

***

3 lipca 2016

ORFEUSZ DLA JAROSŁAWA MARII RYMKIEWICZA

Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Tomasz Burek, Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2015 został Jarosław Marek Rymkiewicz za tom Koniec lata w zdziczałym ogrodzie natomiast Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Erwin Kruk za  Nieobecność.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w ostatnią sobotę w leśniczówce Pranie. Choć obaj laureaci z powodów zdrowotnych nie mogli brać udziału w uroczystości, przysłali listy. Jarosław Marek Rymkiewicz napisal w nim m.in.:
„Szanowni Panowie Jurorzy, Szanowna Kapituło! Dziękuję za nominowanie mojego tomu wierszy Koniec lata w zdziczałym ogrodzie do Nagrody imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jak pewnie pamiętacie, byłem nominowany do tej Nagrody także w roku poprzednim. Tym bardziej czuję się więc teraz zaszczycony – i można powiedzieć, że teraz podwójnie. Niestety, nie mogę wziąć udziału w dzisiejszej uroczystości – mój wiek i stan zdrowia nie pozwalają mi na dalekie podróże. Wybaczcie mi więc moją nieobecność i posłuchajcie, co stary poeta ma do powiedzenia o poezji – i nie tylko swojej. Nagroda, do której zostałem nominowany, oraz miejsce, gdzie jest przyznawana, stwarzają bowiem dobrą okazją do zastanowienia się, choćby przez chwilę, nad tajemniczą naturą poezji – do zastanowienia się, skąd ona się bierze i gdzie się zaczyna.
Nie byłem nigdy w Praniu, a przecież wiem dobrze, wiem na pewno, wiem dokładnie, jak wygląda Pranie – jakie zwierzątka i jakie ptaki tam mieszkają, jakie drzewa tam rosną, jakie obłoki przepływają nad jeziorem, wiem nawet, jakie meble stały tam kiedyś, ponad pół wieku temu, w pokojach – a wiem to od lat z  Kroniki olsztyńskiej z roku 1950 i z dziesięciu Pieśni z roku 1953. Kronika  i Pieśni  właśnie w Praniu zostały napisane. Jest więc oczywiste, że te wiersze stąd się właśnie wzięły i tu, w tej okolicy – w okolicy Prania – miały swój początek. Można to zaraz uogólnić, bowiem wynika z tego również, że jesteśmy tutaj w takim miejscu – w jednym z takich miejsc – gdzie należy szukać początków poezji (…)”
Licznie zgromadzona w Praniu publiczność wysłuchała wierszy finalistów nagrody w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego, we wspaniałej oprawie muzycznej Trio Targanescu. Laudacje wygłosili członkowie jury. W finałowej piątce nominowanych znaleźli się, oprócz Jarosława Marka Rymkiewicza: Urszula Honek (Sporysz),  Artur Nowaczewski (Kutabuk), Uta Przyboś (Prosta) i Ewa Sonnenberg (Hologramy). Upalny, letni wieczór w prańskich ogrodach był okazją do spotkań, rozmów o poezji, podpisywania książek.
Laureat ORFEUSZA otrzyma  20 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz statuetkę autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureat ORFEUSZA Mazurskiego – 5 tys. zł.
Była to piąta edycja tej nagrody, której laureatami w poprzednich latach byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz i Janusz Szuber. Jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym.
Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Glińskii, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: TVP Kultura, TVP Olsztyn, Program 1 Polskiego Radia, Radio Olsztyn, Radio Białystok, dwumiesięcznik literacki Topos i Gazeta Olsztyńska.

***

28 czerwca 2016

jankoAnna Janko została laureatką tegorocznej Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki przyznawanej przez „Kurier Szczeciński”. Pisarkę nagrodzono za poruszającą książką „Mała zagłada”, która opowiada o pacyfikacji wsi Sochy na Zamojszczyźnie dokonanej przez Niemców podczas drugiej wojny światowej – i o dziedziczeniu wojennych traum przez kolejne pokolenia.
Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury, w swojej laudacji mówiła o tym, że Anna Janko zajmuje się nie tylko jednostkowym wydarzeniem, ale także uniwersalnymi pytaniami o to, skąd bierze się zło.

***

20 maja 2016

MEDALE ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS DLA CZŁONKÓW ODDZIAŁU

21 maja, podczas Warszawskich Targów Książki odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń Zasłużony Kulturze Gloria Artis członkom Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Uroczystość będzie miała miejsce o g. 15:00 Scena B (poziom +2). Medale otrzymają: Tamara Bołdak-Janowska, Krzysztof Choiński, Zdzisław T. Łączkowski, Piotr Müldner-Nieckowski, Anna Nasiłowska, Barbara Rosiek, Konrad Sutarski, Barbara Wachowicz i Aleksandra Ziółkowska-Boehm. Odznaczenia będzie wręczał Pan Marcin Wieczorek z Departamentu Mecenatu Państwa.
Odznaczenia wręczane są na wniosek Zarządu Oddziału.

***

15 maja 2016

5 NUMER KWARTALNIKA „PODGLĄD”

Podglad_nr2(5)_2016_okladka1_full Ukazał się właśnie drugi w tym roku, a piąty w ogóle, numer Kwartalnika Literackiego „Podgląd”, wydawanego przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kwartalnik jest bezpłatny. Sfinansowany został z funduszy własnych Oddziału Warszawskiego SPP przy niewielkim udziale prywatnych sponsorów w postaci majętniejszych członków. Każdy chętny i ciekaw zawartości kwartalnika, może zapoznać się z jego treścią, pobierając pismo ze strony internetowej kwartalnika w formacie PDF, a także mobi i epub. http://podglad.com.pl.
Pismo jest dość grube – drukowana wersja numeru piątego liczy ponad 170 stron. To klasyczny kwartalnik literacki, w którym publikowane są utwory literackie. Od tych dostępnych na rynku różni się przede wszystkim zestawem autorów. W piśmie publikują bowiem tylko członkowie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Są to zarówno ich utwory literackie jak i tłumaczenia. Niewiele osób wie, że Stowarzyszenie Pisarzy Polskich jest organizacją twórczą z tradycjami, a w jego szeregach były wielkie postaci literatury polskiej, jak nobliści – Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, a także wybitni twórcy, jak m.in. Tadeusz Konwicki, Tadeusz Różewicz czy Agnieszka Osiecka. By zostać członkiem SPP trzeba nie tylko wykazać się dorobkiem literackim i mieć dwóch członków wprowadzających, ale też przejść przez ostre sito komisji kwalifikacyjnej, w skład której wchodzą wybitne osobistości z Instytutu Badań Literackich PAN i polskich uczelni wyższych. Oddział Warszawski SPP liczy ponad 400 członków (ich spis jest dostępny na stronie http://sppwarszawa.pl).
Podglad_nr2(5)_2016_okladka4_fullKażdy numer kwartalnika zawiera zarówno fragmenty poważnych książek, jak i tych trochę lżejszych. To literatura faktu, science fiction, książki dla dzieci, dla młodzieży, a także poezja, krytyka literacka, felietony, fragmenty utworów dramatycznych (słuchowisk) oraz tłumaczeń, gdyż wśród naszych członków są zarówno prozaicy, poeci czy dramatopisarze, ale też krytycy literaccy i tłumacze literatury pięknej. Tym razem tłumaczenia z jęz. bałkańskich, ukraińskiego, ale też angielskiego.
W najnowszym numerze utwory takich autorów jak m.in.: Janusz Andrzejczak, Juan José Arreola, Anna Bańkowska, Zofia Beszczyńska, Jerzy Binkowski, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Danuta Cirlić-Straszyńska, Lidija Dimkovska, Andrzej Dorobek, Janusz Drzewucki, James Elroy Flecker, Leszek Engelking, Waldemar Gaiński, Patrick Galvin, Danuta Gałecka-Krajewska, Sylwia Gibaszek, Slavomir Gvozdenović, Edward Hołda, Eugeniusz Kasjanowicz, Andrzej Tadeusz Kijowski, Karen Kovacik, Grzegorz Łatuszyński, Marek Ławrynowicz, Jerzy Marciniak, Piotr Marciniak, Piotr Müldner –Nieckowski, Walter Neumann, Wsiewołod Niestajko, Wiesława Oramus, Jacek Pankiewicz, Alicja Patey-Grabowska, Marek Pękala, Małgorzata Karolina Piekarska, Krystyna Rodowska, Barbara Rosiek, Krzysztof Rudziński, Krzysztof Saturnin Schreyer, Andrzej Sobol-Jurczykowski, Jan Strękowski, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Konrad Sutarski, Agnieszka Syska, Jerzy Śleszyński, Bogdan Świecimski, Kazimierz Świegocki, Grzegorz Walczak, Piotr Wojciechowski, Zbigniew Zbikowski, Gjoko Zdraveski, Nina Živančević.
Lektura „Podglądu” to nie tylko okazja do zapoznania się z tym, kto jest członkiem Stowarzyszenia oraz jak i co pisze, ale też pomoc w podjęciu decyzji, jaki tytuł wart jest zakupu, jaki utwór chcemy poznać w całości. Pismo oddaje różnorodność literacką Stowarzyszenia.
W skład redakcji wchodzą członkowie zarządu oddziału i to oni pracują nad pismem.
Zachęcamy do zapoznania się z wersją PDF pisma na stronie http://podglad.com.pl
Pismo nie płaci honorariów, nie wypłaca pensji, a praca przy nim jest społeczna.
Powstało, by pokazać szerszemu ogółowi naszego społeczeństwa, że istnieje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oraz jaki potencjał ma literatura wysoka tworzona przez twórców (nie celebrytów) największego jego oddziału, czyli Oddziału Warszawskiego.
Kultura polska to nie tylko kultura masowa, zdominowana przez słupki popularności i wszechobecna w mediach, to także kultura skierowana do bardziej wymagającego odbiorcy. Chcemy dać mu możliwość jej poznania (bezpłatnego).
Nakład papierowy wynosi 350 egzemplarzy.
Wersja papierowa w formacie A-5 wydawana jest w tak niewielkim nakładzie, gdyż kwartalnik ukazał się także w wersji on-line.
Papierowa wersja będzie miała swoją premierę na najbliższych targach książki. Poza tym będzie można się z nią zapoznać już wkrótce odwiedzając warszawskie biblioteki publiczne (oraz polskie biblioteki posiadające tzw. egzemplarz obowiązkowy), a także Bibliotekę Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie on również dostępny w Domu Literatury (w kawiarni „Literatka” i pokojach gościnnych), a także poza Warszawą, w pokojach gościnnych Domu Pracy Twórczej „Astoria” im. S. Żeromskiego w Zakopanem.

***

12 maja 2016

ZMARŁA MARIA CZUBASZEK

Dziś w Warszawie zmarła nasza koleżanka Maria Czubaszek – pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1960 rozpoczęła pracę w radio, nawiązując współpracę z audycją „Radio-Reklama” (w Programie I Polskiego Radia), w której zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych sloganem: Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup. W 1966 związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Prowadziła też cykl audycji radiowych Bieg przez plotki. Pojawiała się także w programach Ilustrowany Magazyn Autorów oraz Powtórka z rozrywki. Jest autorką słuchowisk Dym z papierosa, Małgorzaty jego życia, Serwus, jestem nerwus. W 1980 ukazał się zbiór tekstów pisanych przez Marię Czubaszek dla radia, telewizji i „Szpilek”, pt. Na wyspach Hula-Gula (książkę wznowiono w 1994). Ponadto jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich – Kochać można byle jak – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965. Potem pisała też do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Henryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Renata Kretówna, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox. Maria Czubaszek zajmowała się też twórczością dla telewizji. Napisała dialogi do takich filmów jak Filip z konopi i Murmurando, a do serialu Lot 001 – scenariusz. W późniejszych latach współtworzyła też scenariusze do seriali Psie serce, Na Wspólnej oraz Brzydula. Występowała w improwizowanym serialu Spadkobiercy jako babcia Maggie Mekintosz Owens. Prowadziła program internetowy Magia magla – przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. Dla Wirtualnej Polski pisała również Blog niecodzienny, w którym komentowała bieżące wydarzenia w formie dialogów z „córką swojej sąsiadki”. Miała 77 lat.

***

7 maja 2016

NOC MUZEÓW W DOMU LITERATURY

W tym roku nasz Oddział bierze udział w ogólnopolskiej Nocy Muzeów 14 maja 2016.
W programie m.in.:

– Turniej Jednego Wiersza
– prezentacja zasobów archiwalnych z archiwum dawnego ZLP
– gablota z najciekawszymi pamiątkami żyjących i nieżyjących pisarzy z SPP
– wystawa książek z autografami pisarzy
– prezentacja gabinetu, w którym urzędowali byli prezesi SPP, m.in. Jan Józef Szczepański, Janusz Krasiński, Janusz Odrowąż-Pieniążek, w którym też przed laty pracował Jarosław Iwaszkiewicz
– wystawa poświęcona Janowi Józefowi Lipskiemu.
– Interpretacja poezji w wykonaniu aktorów Teatru Scena w Domu Literatury – Andrzej Ferenc, Małgorzata Kaczmarska.
– Maraton Czytania Literatury (duża sala na I piętrze). Będzie to spotkanie literatów z publicznością, połączone z prezentacją utworów uczestników (oraz wykładowców) Kursu Kreatywnego Pisania oraz Kursu Warsztat Pisania Scenariusza i Dramatu Instytutu Badań Literackich PAN. Opieka: Anna Nasiłowska, Magdalena Wleklik.
Organizatorzy zapraszają od 19:00 do godzin porannych.

***

5 maja 2016

ZMARŁ PROFESOR JANUSZ TAZBIR

3 maja zmarł profesor Janusz Tazbir. Miał 88 lat. Był autorem dziesiątek książek i publikacji dotyczących historii Polski. Specjalizował się w okresie renesansu i baroku. Poruszał też tematy związane z historią współczesną. Za zasługi dla rozwoju polskiej nauki profesor Janusz Tazbir został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski kilku klas, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

***

3 maja 2016

BRONISŁAW WILDSTEIN ODZNACZONY ORDEREM ORŁA BIAŁEGO

Z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej został odznaczony Bronisław WILDSTEIN.

***

27 kwietnia 2016

NAGRODA LITERACKA M.ST WARSZAWY DLA NASZYCH CZŁONKÓW

W Bibliotece Narodowej ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:
– kategoria „proza”: Anna Janko, „Mała zagłada”
– kategoria „poezja”: Piotr Matywiecki, „Którędy na zawsze”
– kategoria „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”: Justyna Bednarek, ilustr.: Daniel de Latour, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
– kategoria „edycja warszawska”: Magdalena Kicińska, „Pani Stefa”
– kategoria „warszawski twórca”: Eustachy Rylski

***

10 marca 2016

DOFINANSOWANIA DO KSIĄŻEK NASZYCH TWÓRCÓW

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki odwołań na dofinansowywania książek z programu Promocji Literatury i Czytelnictwa. Dofinansowanie dostały książki następujących naszych koleżanek i kolegów: Wojciech Karpiński publikacja i promocja książki „Henryk” (wydawnictwo Fundacja Zeszytów Literackich), Małgorzata Karolina Piekarska publikacja i promocja książki „Syn dwóch matek” (wydawnictwo Trzecia Strona Jarosław Talacha).

***

31 marca 2016

NASI CZŁONKOWIE WŚRÓD NOMINOWANYCH DO NAGRODY LITERACKIEJ M.ST WARSZAWY

Ogłoszono nominacje do 9. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd.

W kategorii „proza”:

 • Anna Janko, Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie
 • Michał Książek, Droga 816, Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi
 • Renata Lis, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu, Wydawnictwo Sic!

W kategorii „poezja”:

 • Wojciech Kass, Przestwór. Godziny, Biblioteka „Toposu”
 • Piotr Matywiecki, Którędy na zawsze, Wydawnictwo Literackie
 • Joanna Mueller, Intima thule, Biuro Literackie

W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”:

 • Katarzyna Babis, Maja z księżyca, Wydawnictwo Widnokrąg
 • Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), Poradnia K
 • Katarzyna Ryrych, Król, Wydawnictwo Literatura

W kategorii „edycja warszawska”:

 • Beata Chomątowska, Pałac. Biografia intymna, Wydawnictwo Znak
 • Magdalena Kicińska, Pani Stefa, Wydawnictwo Czarne 
 • Magdalena Stopa, Przed wojną i pałacem, Dom Spotkań z Historią

***

31 marca 2016

JULIA HARTWIG OFICEREM LEGII HONOROWEJ

Julia Hartwig, członek naszego oddziału i honorowa prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich poetka, pisarka, eseistka i tłumaczka, została odznaczona przez Francuzów orderem oficera Legii Honorowej. Insygnia orderu wręczył jej ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. „Najwyższe władze we Francji postanowiły uhonorować ją tym wysokim odznaczeniem, aby wyrazić uznanie dla jej imponującego dorobku, w szczególności w dziedzinie przekładu i popularyzacji w Polsce wielkich XX-wiecznych pisarzy tworzących po francusku” – napisano w komunikacie opublikowanym w środę na stronie internetowej Ambasady Francji w Polsce.

***

22 marca 2016

STYPENDIUM DLA KRZYSZTOFA BEŚKI

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyznał 14 stypendiów artystycznych na okres od 1 kwietnia do 30 września 2016 roku.
Stypendia artystyczne marszałka województwa przyznawane są na podstawie Uchwały Nr XII/274/15 sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z dnia 25 listopada 2015 r., w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu ustalania i trybu przyznawania stypendiów artystycznych osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.
Kapituła rozpatrująca i oceniająca wnioski o stypendia artystyczne Uchwałą z dnia 4 marca 2016 r. zarekomendowała zarządowi województwa 14 osób do stypendiów artystycznych. Będą wypłacane na podstawie umowy cywilno-prawnej, zawartej pomiędzy stypendystą a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. jednym ze stypendystów jest nasz kolega Krzysztof Beśka. Stypendium w dziedzinie literatury otrzymał na napisanie kolejnej części przygód XIX-wiecznego detektywa Stanisława Berga, bohatera powieści „trzeci brzeg Styksu”, „Pozdrowienia z Londynu”, „Dolina popiołów”, który tym razem rozwiązywał będzie zagadki kryminalne w Królewcu i okolicach.

***

20 marca 2016

ZMARŁ EDWARD HOŁDA

18 marca w Warszawie zmarł Edward Hołda – pisarz, poeta, reporter. Studiował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie. Debiutował jako poeta w 1950 r. na łamach tygodnika „Nowa Kultura”. W latach 1955-1957 był redaktorem tygodnika „Po Prostu”, w latach 1970-1972 dwutygodnika „Współczesność”, zaś w latach 1972-1981 tygodnika „Literatura”. Opublikował 5 tomików poezji, kilka tomów opowiadań, reportaży i powieści. Pogrzeb odbędzie się 29 marca w Warszawie na cmentarzu w Pyrach i poprzedzony zostanie mszą świętą o g. 12:00 w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 

***

10 marca 2016

DOFINANSOWANIA DO KSIĄŻEK NASZYCH TWÓRCÓW

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki dofinansowywania książek z programu Promocji Literatury i Czytelnictwa. Dofinansowanie dostały książki następujących naszych koleżanek i kolegów: Julia Hartwig publikacja tomiku „Spojrzenie” (wydawnictwo a5 Krystyna Krynicka), publikacja książki „Morze karaluchów” Tommasa Landolfiego w przekładzie Anny Wasilewskiej i Haliny Kralowej (Biuro Literackie), wydanie książki „Stary gmach” Piotra Matywieckiego (towarzystwo Więź).

***

8 marca 2016

ZŁOTA GLORIA ARTIS DLA TOMASZA BURKA

Tomasz Burek, Edward Dwurnik, Jan Krzysztof Kelus oraz Michał Kulenty – otrzymali Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia wręczył wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się 7 marca br. w gmachu MKiDN.

***

18 lutego 2016

NASZE KOLEŻANKI I KOLEDZY ODZNACZENI MEDALAMI „ZASŁUŻONY KULTURZE – GLORIA ARTIS”

Sześcioro literatów z warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich otrzymało medale „zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Medale przyznane przez MKiDN na wniosek Zarządu Oddziału Warszawskiego SPP za pośrednictwem Prezesa Zarządu Głównego Sergiusza Sterny-Wachowiaka wręczyli dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba oraz dyrektor Biura Ministra w MKiDN Michał Góras.
Srebrnymi medalami wyróżnieni zostali: Krystyna Rodowska, Zbigniew Taranienko i Piotr Wojciechowski. Brązowe medale dostali: Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Jerzy Górzański i Grzegorz Walczak.
Medali nie przyjęli: złotych – Kazimierz Orłoś i Piotr Matywiecki, srebrnych – Tomasz Łubieński, Iwona Smolka i Adriana Szymańska, zaś brązowych – Grzegorz Kasdepke i Maria Jentys-Borelowska.

***

17 lutego 2015

OFICJALNE STANOWISKO PREZES OW SPP W SPRAWIE ODZNACZEŃ GLORIA ARTIS

Szanowni Państwo,

W związku z artykułem pt. „Pisarze nie chcą Glorii Artis od Glińskiego”, który ukazał się na portalu Gazety Wyborczej oświadczam, co następuje. Wnioski o odznaczenie medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis zostały złozone przez Zarząd Oddziału Warszawskiego SPP za pośrednictwem Zarządu Głównego SPP w sierpniu ub. roku, gdy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego była Pani Małgorzata Omilanowska. W międzyczasie jednak zmienił się rząd i minister, a tym samym wnioski rozpatrzył już gabinet ministra Piotra Glińskiego. Moim zadaniem, jako prezes OW SPP, jest bronić przed pomówieniami, obelgami i szykanami WSZYSTKICH członków oddziału, którym mam zaszczyt kierować. Zarówno tych, którzy odznaczenia zdecydowali się przyjąć, jak i tych, którzy odmówili ich przyjęcia. Zwracam się więc do wszystkich ludzi, którym bliskie jest dobro szeroko pojętej polskiej kultury – także tej osobistej – o zaprzestanie wojny polsko-polskiej i powstrzymanie się od piętnowania zarówno tych członków, którzy jutro nagrody odbiorą, jak i tych, którzy zdecydowali się ich nie przyjąć. Kultura powinna ludzi łączyć a nie dzielić.

Małgorzata Karolina Piekarska

Prezes Oddziału Warszawskiego
Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

***

15 lutego 2016

NAJNOWSZY NUMER KWARTALNIKA LITERACKIEGO „PODGLĄD”

Podglad_nr1_2016_okladka1_WEBUkazał się pierwszy w tym roku, a czwarty w ogóle, numer Kwartalnika Literackiego „Podgląd”, wydawanego przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kwartalnik jest bezpłatny. Sfinansowany został z funduszy własnych Oddziału Warszawskiego SPP przy niewielkim udziale prywatnych sponsorów w postaci majętniejszych członków. Każdy chętny i ciekaw zawartości kwartalnika, może zapoznać się z jego treścią, pobierając pismo ze strony internetowej kwartalnika w formacie PDF, a także mobi i epub. http://podglad.com.pl.

W najnowszym numerze sporo tłumaczeń z języka węgierskiego autorstwa Konrada Sutarskiego oraz z serbskiego Grzegorza Walczaka. Wielu autorów wspomina naszego kolegę Janusza Odrowąż-Pieniążka. Jest tu też ostatni tekst Michała Jagiełły poświęcony Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi. (Michał Jagiełło był gorącym orędownikiem naszego pisma, uważając je za takie, które pokazuje pracę środowiska literackiego, a w przyszłości może służyć badaniom nad literaturą polską początku XXI wieku.) Są tu też teksty wspominające Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach, z którym pisarze musieli rozstać się w 2015 roku. Poza tym jest mnóstwo utworów takich autorów jak m.in.: Anna Bańkowska, Zofia Beszczyńska, Krzysztof Beśka, Jerzy Binkowski, Tamara Bołdak-Janowska, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Ryszard Częstochowski, Cezary Dobies, Waldemar M. Gaiński, Sylwia Gibaszek, Ryszarda Grzybowska, Anita Halina Janowska, Frank Jaszuński, Eugeniusz Kasjanowicz, Andrzej Tadeusz Kijowski, Janusz Adam Kobierski, Gabriela Kurylewicz, Jerzy Marciniak, Piotr Müldner-Nieckowski, Anna Nasiłowska, Mariusz Olbromski, Wiesława Oramus, Jacek Pankiewicz, Krzysztof Piechowicz, Anna Piwkowska, Krzysztof Rudziński, Krzysztof Saturnin Schreyer, Iwona Smolka, Andrzej Sobol-Jurczykowski, Agnieszka Stabro, Agnieszka Syska, Leszek Szaruga, Adriana Szymańska, Jerzy Śleszyński, Janusz Wasylkowski, Piotr Wojciechowski, Zbigniew Zbikowski. Większość ilustracji wykonała Dorota Suwalska autorską metodą kalkografii, zaś portret lekko demonicznego Franza Kafki, składającego życzenia na bieżący rok 2016 jest autorstwa Grzegorza Gortata.

Lektura „Podglądu” to nie tylko okazja do zapoznania się z tym, kto jest członkiem Stowarzyszenia oraz jak i co pisze, ale też pomoc w podjęciu decyzji, jaki tytuł wart jest zakupu, jaki utwór chcemy poznać w całości. Pismo oddaje różnorodność literacką Stowarzyszenia.

***

8 lutego 2016

MSZA ZA MICHAŁA JAGIEŁŁĘ

jagielloMsza za spokój duszy naszego kolegi MICHAŁA JAGIEŁŁY odbędzie się 20 lutego o g. 18:00 w kościele sióstr Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 w Warszawie. Michał Jagiełło – turysta górski, taternik i alpinista, przewodnik i ratownik górski: były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR (1972-1974), do końca czynny w Tatrach, autor wielu artykułów w prasie, opracowań popularnonaukowych, prozaik i poeta, bibliotekarz, zmarł w Zakopanem 1 lutego br.

***

3 lutego 2016

POGRZEB MICHAŁA JAGIEŁŁY

Pogrzeb naszego kolegi MICHAŁA JAGIEŁŁY odbędzie się 8 lutego o g. 14:00 w Zakopanem. Michał Jagiełło – turysta górski, taternik i alpinista, przewodnik i ratownik górski: były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR (1972-1974), do końca czynny w Tatrach, autor wielu artykułów w prasie, opracowań popularnonaukowych, prozaik i poeta, bibliotekarz, zmarł w Zakopanem 1 lutego br.

***

1 lutego 2016

ZMARŁ MICHAŁ JAGIEŁŁO

1 lutego br w Zakopanem zmarł nasz kolega MICHAŁ JAGIEŁŁO. Turysta górski, taternik i alpinista, przewodnik i ratownik górski: były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR (1972-1974). Do końca czynny w Tatrach. Autor wielu artykułów w prasie, opracowań popularnonaukowych, prozaik i poeta, bibliotekarz.

***

29 stycznia 2016

PRZYZNANO STYPENDIA ARTYSTYCZNE M.ST. WARSZAWY NA ROK 2016

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przyznała stypendia na łączną sumę 750 tysięcy złotych dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na obszarze m.st. Warszawy.  Do 15 października 2015 roku napłynęło do Biura Kultury 217 wniosków o stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem kultury i opieką nad zabytkami w m. st. Warszawie. 5 wniosków nie spełniło wymogów formalnych. Pozostałe 212 wniosków zostało skierowanych do opinii komisji stypendialnej. Komisja zarekomendowała Pani Prezydent 10 półrocznych stypendiów w pierwszym półroczu 2016 roku, 4 półroczne stypendia w drugim półroczu 2016 roku oraz 18 stypendiów całorocznych na 2016 rok. Wśród osób, którym przyznano stypendia znaleźli się nasi członkowie. Jakub Ekier (Esej biograficzny o Andrzeju Panufniku), Radosław Romaniuk (Biografia Jarosława Iwaszkiewicza 1939-1980 literatura) oraz Marcin Sendecki (Książka pod roboczym tytułem Widoki literatura). Gratulujemy!

***

27 stycznia 2016

NOMINACJE DO ALMA 2016

Kapituła nagrody ALMA czyli Astrid Lindgren Memorial Award ogłosiła właśnie nominacje do tegorocznej nagrody literackiej. W środowisku zwane są one „małym noblem”, gdyż są najwyższymi nagrodami jakie są przyznawane autorom piszącym dla dzieci i młodzieży. Na liście nominowanych z Polski znalazły się nasza koleżanka Małgorzata Strękowska-Zaremba oraz ilustratorka Aleksandra Cieślak, często ilustrująca ilustrująca książki naszych autorów. Polskę w wyścigu do ALMY reprezentuje także Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

***

26 stycznia 2016

MSZA ZA MARIANA GRZEŚCZAKA

29 stycznia w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie, o godzinie 17:00 zostanie odprawiona msza św. z okazji szóstej rocznicy śmierci Mariana Grześczaka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

***

11 stycznia 2016

MEDALE ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS DLA NASZYCH CZŁONKÓW

Dziś otrzymaliśmy pismo z MKiDN, że na wniosek Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zostały przyznane przez MKiDN dla następujących 13 członków Oddziału Warszawskiego. Złote: Kazimierz Orłoś i Piotr MatywieckiSrebrne: Tomasz Łubieński, Krystyna Rodowska, Iwona Smolka, Adriana Szymańska, Zbigniew Taranienko i Piotr Wojciechowski.
Brązowe: Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Jerzy Górzański, Maria Jentys-Borelowska, Grzegorz Kasdepke i Grzegorz Walczak. Termin uroczystego wręczenia zostanie podany później w dziale wydarzenia.

***

10 stycznia 2016

NASI CZŁONKOWIE WŚRÓD STYPENDYSTÓW MKiDN

Ogłoszony 14 sierpnia 2015 r., konkurs o stypendia twórcze oraz o stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2016 r., został rozstrzygnięty.
30 grudnia 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, po zapoznaniu się z rekomendacjami Komisji opiniującej wnioski o przyznanie stypendiów twórczych i stypendiów na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, przyznał 185 stypendiów na 2016 r., finansowanych z budżetu MKiDN:
99 stypendiów rocznych;
4 stypendia dziesięciomiesięczne;
14 stypendiów dziewięciomiesięcznych;
67 stypendiów półrocznych;
1 stypendium czteromiesięczne.
Komisja przygotowując listę rekomendowanych wniosków kierowała się punktacją przyznaną przez ekspertów, powołanych ze środowisk twórczych, grona naukowego i instytucji podległych MKiDN, których działalność odpowiada dziedzinom, w których przyznawane są stypendia (30 osób).
Łączna kwota stypendiów przyznanych w konkursie na 2016 r., wynosi 5.280.000 zł.
Wśród stypendystów znaleźli się nasi członkowie:

***

23 grudnia 2015

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

WESOLYCH

***

8 grudnia 2015

ZMARŁ JANUSZ ODROWĄŻ-PIENIĄŻEK

8 grudnia w Warszawie zmarł nasz kolega Janusz Odrowąż-Pieniążek. Był historykiem literatury, pisarzem i muzealnikiem. Przez ponad 35 lat wiele lat pełnił funkcję dyrektora Muzeum Literatury. Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w latach 1999-2002. Członek władz: polskiego PEN Clubu, stowarzyszenia ZAiKS, Polskiego Oddziału Société Européene de Culture, Rady Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Prezydent Międzynarodowego Komitetu Muzeów Literackich ICLM 1995-2001. W Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1972. Uczeń profesora Juliana Krzyżanowskiego  w Towarzystwie Przyjaciół Książki. Od reaktywacji w 1957 związany z Biblioteką Polską w Paryżu. Sprowadził do kraju: Mickiewicziana, Słowaciana, Norwidiana, Gombrowicziana i inne polonica w tym Wielkiej Emigracji, Sybiru i Romantyków. Kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności publicystycznej w dziedzinie historii literatury, za wspieranie rozwoju muzealnictwa”. Miłośnik dialogu literatury i pozostałych Muz. Był sekretarzem komitetu redakcyjnego „Wydania Krytycznego Dzieł Wszystkich” Adama Mickiewicza. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2009 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżniony tytułem „Zasłużony Działacz Kultury”. Jego ostatnia książka ukazała się w tym roku i nosiła tytuł „Błagam, tylko nie profesor!”  Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 29 grudnia 2015 roku, we wtorek o godzinie 13.00 w kościele p.w. św Karola Boromeusza na Powązkach.

***

1 grudnia 2015

3 NUMER KWARTALNIKA PODGLĄD

Podglad_nr3_2015_okladka1aUkazał się 3 numer kwartalnika literackiego „Podgląd” wydawanego przez nasz Warszawski Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Szczegóły na stronie kwartalnika: http://podglad.com.pl

A w środku najnowszego numeru…

Oprócz klasycznego prezesowskiego wstępniaka… i wieści z OW SPP twórczość naszych członków i tłumaczonych przez nich autorów, których listę podajemy w porządku alfabetycznym:

Janusz AndrzejczakJerzy BinkowskiKatarzyna Boruń-JagodzińskaWojciech ChmielewskiDanuta Cirlić-StraszyńskaRyszard Częstochowski, Patrick Galvin, Sylwia GibaszekGrzegorz GortatJan P. Grabowski, Marian Hemar, Michał JagiełłoAndrzej Tadeusz KijowskiJanusz KrasińskiGrzegorz ŁatuszyńskiJerzy Marciniak, Jean Paul Mestas, Piotr Müldner-NieckowskiJan NagrabieckiWiesława OramusAlicja Patey-GrabowskaMaciej Parowski, Miro Petrović, Małgorzata Karolina PiekarskaAntoni Pieńkowski, Adam Puslojić, Barbara RosiekKrzysztof RudzińskiJan SochońAgnieszka StabroMałgorzata Strękowska-ZarembaAgnieszka SyskaJerzy ŚleszyńskiZbigniew Taranienko, Marina Trumić, Piotr WojciechowskiZbigniew Zbikowski.

***

29 listopada 2015

ZMARŁA WIESŁAWA JUNG

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 25 listopada zmarła nasza koleżanka Wiesława Jung – poetka i tłumaczka literatury pieknej. Pogrzeb odbędzie się 3 grudnia o g. 14:00 na Starych Powązkach i rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. Karola Boromeusza.

***

4 października 2015

NIKE DLA OLGI TOKARCZUK

Olga Tokarczuk, nasza koleżanka z wrocławskiego oddziału SPP odebrała główny laur za „Księgi Jakubowe”. Tokarczuk jest weteranką tego wyróżnienia. Jej książki znajdowały się w finale aż sześciokrotnie, a w 2008 r. „Bieguni” zdobyli statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. W dodatku aż pięć z zakwalifikowanych do finału książek Tokarczuk zwyciężało w głosowaniu czytelników. „Księgi Jakubowe” również. Po raz szósty Olga Tokarczuk znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” – zdobyła ją wcześniej tylko raz, w 2008 r., za „Biegunów”. Za to od dawna jest faworytką czytelników. Docenili oni nie tylko „Biegunów”, lecz także „Prawiek i inne czasy” (1997 – to była pierwsza edycja nagrody), „Dom dzienny, dom nocny” (1999), „Grę na wielu bębenkach” (2001), a w końcu właśnie „Księgi Jakubowe”.

***

23 września 2015

NAGRODA DLA MACIEJA WOJTYSZKI

Wczoraj na Zamku Królewski w Warszawie wręczone zostały Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida – najważniejsze wyróżnienia przyznawane w dziedzinie sztuki przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nagrodą „Dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości artystycznej, uhonorowany został Stefan Gierowski. Statuetki przyznano również w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr artystom tworzącym na Mazowszu, za dzieła lub kreacje powstałe w roku ubiegłym. Laureatem nagrody w kategorii „literatura” został Bohdan Zadura za tom poetycki „Kropka nad i”. Statuetkę w kategorii „muzyka” odebrał Stanisław Leszczyński, którego kapituła doceniła za X autorski międzynarodowy festiwal „Chopin i Jego Europa”. W dziedzinie sztuk plastycznych uhonorowano Pawła Nowaka za dwie wystawy indywidualne: „Transfusion” w Galerii Promocyjnej w Warszawie oraz „…Tętno…083 bpm” zbiór prac 2008-2014 w Nieformalnej Galerii Studio w Warszawie. zaś w kategorii „teatr” nagrodę odebrał nasz kolega Maciej Wojtyszko, który w zeszłym roku wystawił na deskach Teatru Narodowego dramat swojego autorstwa „Dowód na istnienie drugiego”. – Rozumiem, że jury miało dylemat Bromby. Dylemat Bromby polega na tym, że na jednej szali nie można położyć dwóch rozmaitych wartości – powiedział laureat. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a laureat Nagrody „Dzieło życia” – 25 tys. zł.
Galę zwieńczył koncert Stanisławy Celińskiej, która zaśpiewała taki szlagier jak „Kasztany”, francuską pieśń „W ogrodzie mego ojca” czy „Zachodź że słoneczko”, przeplatając je wierszami Wisławy Szymborskiej.

***

31 sierpnia 2015

STYPENDIUM MKIDN DLA JACKA MOSKWY

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa poinformowało, że konkurs o stypendia z Funduszu Promocji Twórczości w naborze do 30 stycznia 2015r. został rozstrzygnięty. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po zapoznaniu się z rekomendacjami Komisji opiniującej wnioski o przyznanie środków z Funduszu Promocji Twórczości w dniu 19 sierpnia br. podjęła decyzję o przyznaniu 30 stypendiów na łączną kwotę 540 tys. zł., w tym: 2 stypendiów rocznych, 24 stypendiów półrocznych oraz 4 stypendiów kwartalnych. Wszystkie stypendia rozpoczną się w dn. 1 października 2015 r. W 21 przypadkach stypendia przyznano na okres krótszy niż wnioskowany; w każdej z tych sytuacji sformułowano zalecenia w zakresie zmian harmonogramu działań projektowych w związku ze skróceniem okresu przyznawania stypendium. Wśród stypendystów znalazł się nasz kolega Jacek Moskwa – szerdecznie gratulujemy!

***

20 sierpnia 2015

KONKURS EKOBAJA

Ministerstwo Środowiska zaprasza do udziału w konkursie literackim „EkoBaja”. Ambasadorką konkursu jest Anna Seniuk. „EkoBaja” jest skierowana do nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych jak i wszystkich dorosłych pisarzy-amatorów – np. rodziców, studentów. Głównym założeniem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej i propagowanie zachowań proekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Aby wziąć udział w konkursie należy napisać bajkę której długość nie może być krótsza niż 3 strony ani dłuższa niż 5 stron A4 oraz przesłać ją do nas pocztą tradycyjną
i e-mailem – bądź na płycie CD (więcej informacji na ten temat znajdziesz w Regulaminie). Wraz z bajką należy przesłać formularz zgłoszeniowy (Dokumenty do pobrania).
Prace konkursowe przyjmujemy od 20 sierpnia do 20 września.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 28 września 2015 roku, a laureaci zostaną zaproszeni na oficjalną galę wręczenia nagród, która odbędzie się podczas Festiwalu Książki Słuchanej w Szczecinie w dniach 2-5 października 2015r. Do wygrania nagrody pieniężne. Szczegóły na stronie konkursu pod adresem: http://ekobaja.eu/

***

18 sierpnia 2015

UWAGA! KONKURS POETYCKI! „O liść dębu”

XXVII edycja
Ogólnopolskiego KonkursuPoetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu”
Organizatorzy:
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Płock

Regulamin
Cele konkursu:
– pobudzanie wrażliwości poetyckieji aktywności twórczej w dziedzinie poezji
– konfrontowanie twórczościpoetyckiej,
– promowanie młodych twórców.

Zasady:
Uczestnikiem może być poeta, który w terminie do 20 września 2015r. nadeśle zestaw pięciu wierszy,niepublikowanych w wydawnictwach zwartych i czasopismach ogólnopolskich(papierowych i elektronicznych) oraz nienagrodzonych w innych konkursach.
Nadsyłane prace powinny być napisane w języku polskim.Organizatorzy nie ograniczają tematyki wierszy, sugerują jedynie możliwośćsięgnięcia po tematykę płocką.
Zestawy wierszy zgłaszanych do konkursu – w postacimaszynopisu, wydruku komputerowego, ewentualnie czytelnego rękopisu – należynadsyłać w czterech egzemplarzach na papierze oformacie A4 na adres: Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, 09 – 402Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6.
Nadsyłane na konkurs teksty powinny być opatrzone godłem(pseudonimem).
Imię, nazwisko, dokładny adres autora oraz numer telefonukontaktowego lub adres mailowy należy umieścić w osobnej kopercie, opatrzonejtakim samym godłem i dołączyć do zestawu wierszy. W przypadku, kiedy uczestnikiem jest osoba niepełnoletnia, w kopercieopatrzonej godłem należy umieścić dodatkowo podpisane przez rodzica lubopiekuna prawnego uczestnika konkursu – oświadczenie o wyrażeniu zgody naprzeniesienie praw autorskich, przetwarzanie danych osobowych oraz wykorzystaniuwizerunku dziecka w celach promocyjnych związanych z konkursem.
Każdy uczestnik konkursu możenadesłać tylko jeden zestaw wierszy. Przysłanie więcej niż jednego zestawuwierszy jest równoznaczne z dyskwalifikacją w konkursie.
Na kopercie z nadsyłanymi na konkurs pracami powinien znaleźćsię dopisek *Konkurs Poetycki im. Władysława  Broniewskiego „O Liść Dębu”*.
Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z akceptacjąregulaminu, wyrażeniem zgody na publikację w tomiku pokonkursowym oraz naprzetwarzanie danychosobowych i wykorzystanie wizerunku uczestnika w celachpromocyjnych związanych z konkursem. Organizatorzynie zwracają tekstów i zastrzegają sobie prawo do publikacji nagrodzonychi wyróżnionych wierszy w tomie pokonkursowym oraz w prasie, radiu,telewizji, a także do rozpowszechniania utworów on-line i udostępnienia wInternecie dla wszystkich bez ograniczeń, w tym w Mazowieckiej BiblioteceCyfrowej – bez zgody autorów i honorarium.

Nagrody:
Prace nadesłane na konkurs oceniać będzie powołane przez organizatorówprofesjonalne jury złożone z krytyków literackich, poetów i przedstawicieliorganizatora.
Przewiduje się następujący podział nagród i wyróżnień(finansowych):
„Liść Dębu” I Nagroda Prezydenta Miasta Płocka
II Nagroda
III Nagroda
Wyróżnienia ogólne
WyróżnienieStowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział Płock
Wyróżnienia, wtym jedno za wiersz lub zestaw wierszy otematyce płockiej – związany z  Płockiem, nawiązujący do historii lubwspółczesności miasta.
II edycja Nagrody Dyrektora Książnicy Płockiej w kategorii limeryki.
Jednocześnie informujemy, że jury możezrezygnować z przyznania nagrody lub dokonać innego podziału nagród.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się wlistopadzie 2015 r.
Zapraszamy na stronęKsiążnicy Płockiej

www.ksiaznicaplocka.pl

***

10 sierpnia 2015

UWAGA KONKURS POETYCKI! „RECEPTA NA WIERSZ”!

Ogólnopolski Konkurs Poetycki pt. „Recepta na wiersz”
Organizator: Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
JURY: Józef Baran (przewodniczący) – poeta, prozaik, publicysta, redaktor stałej rubryki Wierszowisko w „Dzienniku Polskim”. Janusz Drzewucki – poeta, krytyk literacki, redaktor działu poezji miesięcznika „Twórczość”. Krzysztof Lisowski – poeta, krytyk, redaktor w „Wydawnictwie Literackim”. Jarosław Mikołajewski – poeta, tłumacz (m.in. Boskiej Komedii), publicysta, redaktor działu poezji w „Gazecie Wyborczej”. Adam Ziemianin – poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, m.in. dla zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”. Zbigniew Bela – dyrektor Muzeum Farmacji UJ
NAGRODY:
GRAND PRIX – 5.000 PLN
II NAGRODA – 3.500 PLN
III NAGRODA – 2.000 PLN
i cztery wyróżnienia po 500 zł każde
REGULAMIN

 1. Do konkursu można zgłosić wiersz lub tematycznie spójny cykl wierszy (maksymalnie do pięciu utworów) swojego autorstwa, które nie były jeszcze publikowane.
 2. Preferowane będą utwory, dla których źródłem inspiracji będzie aptekarstwo, szczególnie dawne (zob. pliki pt. Wstęp do Wolfganga i Wolfgang na stronie www.muzeumfarmacji.pl w zakładce „konkurs poetycki”), w tym zwłaszcza ekspozycja krakowskiego Muzeum Farmacji (liczne zdjęcia tamże). Przy czym jurorom nie chodzi o wierszowane „wypracowania na temat”, lecz o poetycką refleksję o charakterze egzystencjalnym, metafizycznym itp., dla której punktem wyjścia, swego rodzaju trampoliną, byłyby wspomniane wyżej obszary tematyczne (dawne aptekarstwo itd.).
 3. Koszt uczestnictwa w konkursie (na cele organizacyjne) wynosi 45 zł.
 4. W celu zgłoszenia udziału w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie internetowej www.muzeumfarmacji.pl (w zakładce „konkurs poetycki”) i razem z wierszem (wierszami), a także kserokopią przekazu pocztowego na kwotę 45 zł, przesłać albo tradycyjną pocztą (z dopiskiem na kopercie „konkurs poetycki”) na adres: Muzeum Farmacji, Floriańska 25, 31-019 Kraków, albo pocztą mailową (temat maila: „konkurs poetycki”) na adres mf@mp.pl , razem ze skanem przekazu pocztowego na kwotę 45 zł.
 5. Wiersze osób zakwalifikowanych do II etapu konkursu, w liczbie 25, zostaną zamieszczone w tomiku opublikowanym przez Muzeum Farmacji UJ, bez uiszczania honorarium ich autorom (Copyright by Muzeum Farmacji UJ). Autorzy tych wierszy otrzymają nieodpłatnie po 5 egzemplarzy tomiku.
 6. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikowania zamieszczonych w tomiku wierszy również w serwisach internetowych, biuletynach, katalogach, kalendarzach itp. bez uiszczania honorarium.
 7. Termin nadsyłania wierszy: do 30 listopada 2015
 8. Rozstrzygnięcie konkursu: 30 stycznia 2016

***

10 sierpnia 2015

UKAZAŁ SIĘ DRUGI NUMER KWARTALNIKA „PODGLĄD”

Okl_str_1Miło nam poinformować, że ukazał się już 2 numer kwartalnika „Podgląd”. Można go przejrzeć i poczytać w Bibliotece Domu Literatury, w kawiarni „Literatka”, a także nie długo będzie dostepny w dzielnicowych Bibliotekach m.st. Warszawy. W numerze orócz klasycznego prezesowskiego wstępniaka… i wieści z OW SPP twórczość naszych członków i tłumaczonych przez nich autorów, których listę podajemy w porządku alfabetycznym: Jarosław Abramow-Newerly, Anna Bańkowska, Krzysztof Beśka, Jerzy Binkowski, Teresa Bochwic, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Andrzej Chąciński, Wojciech Chmielewski, Wiesław Cypryś, Michał Dąbrowski, Anna Fryczkowska, Federico García Lorca, Jan P. Grabowski, Jarmila Hašková, Wacław Holewiński, Małgorzata Iwanowska-Ludwińska, Michał Jagiełło, Aleksander Kaczorowski, Wojciech Kaliszewski, Rudyard Kipling, Gabriela Kurylewicz, Adam Lizakowski, Grzegorz Łatuszyński, Marek Ławrynowicz,
Piotr Müldner-Nieckowski, ks. Wiesław Niewęgłowski, Duško Novaković, Marek Nowakowski, Zenon Obydziński, Janusz Odrowąż-Pieniążek, Wiesława Oramus,
Kazimierz Orłoś, Alicja Patey-Grabowska, Jan Krzysztof Piasecki, Krzysztof Piechowicz, Małgorzata Karolina Piekarska Sylwia Plath, Marcel Proust, Krystyna Rodowska, Barbara Rosiek, Krzysztof Rudziński, Krzysztof Schreyer, Jacek Skowroński, Henryk Skwarczyński, Agnieszka Stabro, Jan Strękowski, Konrad Sutarski,
Agnieszka Syska, Jerzy Śleszyński, Bogdan Świecimski, Alfred Tennyson, Maria Ulatowska, William Carlos Williams, Piotr Wojciechowski.
Zachęcamy do pobierania go ze strony internetowej kwartalnika: http://podglad.com.pl 

***

8 sierpnia 2015

ZMARŁA EMILIA WITWICKA

5 sierpnia w Warszawie zmarła nasza koleżanka Emilia Witwicka – tłumaczka m.in. prozy Milana Kundery czy Karela Capka. Pogrzeb odbędzie się 13 sierpnia o g. 9:00 w Warszawie w kaplicy cmentarznej na Wólce Węglowej.

***

13 lipca 2015

NOWI CZŁONKOWIE W NASZYCH SZEREGACH

Szeregi oddziału zasilili nowi członkowie. Janusz ANDRZEJCZAK, Barbara RYBAŁTOWSKA i Kazimierz ŚWIEGOCKI. W najbliższym czasie na naszej stronie znajdą się ich notki biograficzne.

***

9 lipca 2015

POGRZEB WOJCIECHA ALBIŃSKIEGO

6 lipca w Warszawie zmarł nasz kolega Wojciech Albiński. Jako pisarz zadebiutował w wieku 68 lat. Przez wiele lat mieszkał w Afryce dlatego w swoich opowiadaniach często poruszał problemy Afryki Południowej – apartheidu, konfliktów, uprzedzeń rasowych i zderzenia kultur. W 2004 roku za zbiór opowiadań pt. Kalahari otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza oraz nominację do Nagrody Nike. Msza święta żałobna i uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele Karola Boromeusza na Powązkach w dniu 10 lipca 2015 roku o godzinie 8.30, po czym nastąpi złożenie Prochów w grobie rodzinnym.

9 lipca 2015

POGRZEB ANNY WĘGRZYN

5 lipca zmarła nasza koleżanka Anna Węgrzyn, wydawca, tłumaczka z języków francuskiego i rosyjskiego. Pogrzeb odbędzie się 13 lipca (poniedziałek) 2015. Msza święta w kościele św. Kazimierza ul. Chełmska 21a o g. 10:30, po czym nastąpi wyprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz na Bródnie.

***

28 czerwca 2015

NAGRODA IM. LINDEGO DLA STEFANA CHWINA

Polski pisarz Stefan Chwin w niedzielę otrzymał Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. To już 20. edycja nagrody, przyznawanej co roku za dokonania literackie. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w ratuszu staromiejskim w Toruniu. W decyzji o przyznaniu nagrody pisarz została określony jako jako „mistrz rekonstrukcji tego, co niepowracalnie utracone: niemiecko-polskich mieszczańskich dziejów Gdańska”. Laudację na cześć laureata wygłosiła publicystka i tłumaczka Marta Kijowska, która powiedziała, że jego „jako pisarza przede interesują losy poszczególnych ludzi, a nie społeczeństw. Unika pokus kreślenia takich czy innych wizji politycznych i tym diametralnie różni się od Guentera Grassa, któremu trudno odmówić temperamentu pisarza politycznego”.
Chwin w swoim wystąpieniu podkreślił, że nigdy celem jego pisania nie było pojednanie polsko-niemieckie. „Nie wierzę w pojednanie pomiędzy narodami, państwami. Pojednanie jest możliwe pomiędzy osobami, a najlepszą formą jest małżeństwo mieszane, fizyczna miłość, z której rodzą się prawdziwe dzieci pojednania. Państwa są zawsze obłudne, podstępne, nieprzewidywalne” – powiedział Chwin.Pisarz zaznaczył, że nie przemawiają do niego nawet takie akty jak spotkanie kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego w Krzyżowej (1989). „Nie lubię całujących się polityków bez względu na szlachetne intencje” – dodał.
Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec. O przyznaniu nagrody decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast. Jej wręczenie odbywa się na przemian w Toruniu i Getyndze, a laureaci otrzymują pamiątkową plakietę, dyplom i 5 tys. euro.
(źródło: PAP)

***

27 maja 2015

POGRZEB KRZYSZTOFA KĄKOLEWSKIEGO

Pogrzeb naszego kolegi Krzysztofa Kąkolewskiego odbędzie się 3 czerwca (środa) 2015. Msza święta w Archikatedrze Św. Jana ul. Świętojańska rozpocznie się  o godz. 11.00, po czym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz na Powązkach Wojskowych (będzie podstawiony autokar).

***

24 maja 2014

ZMARŁ KRZYSZTOF KĄKOLEWSKI

Dziś zmarł nasz kolega Krzysztof Kąkolewski. Wybitny publicysta, reporter, autor scenariuszy filmowych, opowiadań i powieści. Czołowy współczesny polski przedstawiciel literatury faktu, znany z poruszania tematów bulwersujących i kontrowersyjnych. O terminie pogrzebu powiadomimy później.

***

14 maja 2015

KSIĄŻKI NASZYCH CZŁONKÓW WŚRÓD NOMINOWANYCH DO NIKE

Nominacje ogłoszono podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym. Nominowani zostały m.in. następujące książki: „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk z Odziału w Krakowie, „Szum” Magdaleny Tulli, „Klangor” Urszuli Kozioł z Oddziału we Wrocławiu, „Kochanka Norwida” Eugeniusza Tkaszyczyna-Dyckiego i „Asymetria” Adama Zagajewskiego z Oddziału w Krakowie.

***

14 maja  2015

GRZEGORZEWSKA, RODOWSKA I WASILEWSKA DOCENIONE PRZEZ FRANCUZÓW

ambasadaDSC00144nasilowskanasil3

14 maja w Ambasadzie Francuskiej w Warszawie nasze koleżanki otrzymały z rąk Ambasadora Francji Ordery Literatury i Sztuki. Odznaczenia to zostały przyznane przez panią Minister Kultury Francji za odkrywanie w Polsce i promowanie poezji francuskiej. Barbara Grzegorzewska i Anna Wasilewska otrzymały krzyże kawalerskie francuskiego Orderu Literatury i Sztuki a Krystyna Rodowska krzyż oficerski.

***

11 maja 2015

POEZJA KRYSTYNY RODOWSKIEJ NA MIĘDZYNARODOWYM SALONIE KSIĄŻKI I SZTUKI W TANGERZE
„Międzynarodowy Salon Książki i Sztuki” w Tangerze jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Maroku.
Tegoroczna edycja (6-10 maj) odbyła się pod hasłem „Kobiety”. W ciągu pięciu dni kobiety z Afryki i Europy dzieliły się swoim doświadczeniem  w zakresie literatury, polityki, filozofii, ekonomii i edukacji.
W ramach  doskonale rozwijającej się w Maroku współpracy wyszehradzkiej kraje GV4,  będące gościem honorowym tegorocznego Salonu, przygotowały wspólne stoisko prezentujące dorobek literacki i bogactwo kulturalne krajów Europy Środkowo- Wschodniej.  Dzięki temu  licznie odwiedzająca  publiczność miała okazję do  zaznajomienia się z ideą koncepcji wyszehradzkiej. Ambasada RP w Rabacie zaprosiła do udziału w Salonie Książki poetkę, eseistkę oraz tłumaczkę – Panią Krystynę Rodowską.
Autorka siedmiu tomików poezji i laureatka wielu nagród literackich przedstawiła sytuację kobiet literatek w krajach Europy  Środkowej oraz zaprezentowała swą twórczość podczas wieczoru poetyckiego.
_5084481.ORF_5084484.ORF20150507_105551zz20150507_155643
P5074403.ORF
(Żródło: strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych)

***

4 maja  2015

ZMARŁA MIECZYSŁAWA BUCZKÓWNA

3 maja w Warszawie zmarła nasza koleżanka Mieczysława Buczkówna. Miała 90 lat. Była członkiem Oddziału Warszawskiego SPP i autorką tomików wierszy oraz książek dla dzieci. Pogrzeb odbędzie się 12 maja i rozpocznie o g. 14:00 mszą świętą w kościele pw. Karola Boromeusza. Poetka spocznie w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.

***

1 maja 2015

MARIUSZ OLBROMSKI DYREKTOREM MUZEUM IWASZKIEWICZÓW
od 1 maja, po wygranym konkursie, nasz kolega Mariusz Olbromski  pełni funkcję dyrektora Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku.

***

30 kwietnia 2015

NASI AUTORZY NA WARSZAWSKICH TARGACH KSIĄŻKI

Już wiadomo, że stoisko OW SPP znajdowac się będzie w tzw. Buisness Blub i mieć będzie nr 40/BC. W trakcie targów nasi autorzy będą podpisywać swoje ksiązki zarówno na stoisku OW SPP, które jest patronem targów, jak i na stoiskach wydawców. Wszelkie informacje dotyczące podpisywania ksiązek przez naszych członków zamieszczone są na stronie w dziale „Warszawskie Targi Książki.” Oto szczegóły dotyczące podpisywania.

***

26 kwietnia 2015

WARSZAWSKA PREMIERA LITERACKA DLA ANNY JANKO 

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury, Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich ogłosiły przyznanie nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Annie Janko za książkę marca 2015 roku Mała zagłada. Uroczystośc wręczenia odbędzie się 28 kwietnia br., w Klubie Księgarza.

***

25 kwietnia 2015

POGRZEB WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO

Pogrzeb naszego kolegi Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja. Rozpocznie się o 12:00 mszą świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Potem na warszawskich Powązkach Wojskowych odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Pisarz spocznie w Alei Zasłużonych.

***

24 kwietnia 2015

ZMARŁ WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI

24 kwietnia w szpitalu MSW w Warszawie zmarł nasz kolega Władysław Bartoszewski. Trafił tam po nagłym zasłabnięciu. Miał 93 lata. Władysław Bartoszewski był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. W czasie II wojny światowej był więźniem Auschwitz i żołnierzem Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim. Był członkiem Oddziału Warszawskiego SPP i autorem ok. 50 książek oraz prawie 1500 artykułów, głównie na temat okupacji niemieckiej.

***

24 kwietnia 2015

PRZYZNANO NAGRODY LITERACKIE M. ST. WARSZAWY

Zarówno wśród nagrodzonych, jak i nominowanych znaleźli się nasi członkowie.
W kategorii „proza” zwyciężył wydany przez Wydawnictwo Czarne „Wschód” Andrzeja Stasiuka, nominowany wraz z „Księgami Jakubowymi” koleżanki z Odziału Wrocławskiego Olgi Tokarczuk i „Szumem”autorstwa naszej koleżanki Magdaleny Tulli.
W kategorii „poezja” nagrodę otrzymała nasza koleżanka z Oddziału Wrocławskiego SPP Urszula Kozioł za zbiór „Klangor” wydany przez Wydawnictwo Literackie. Nominowane były tomiki wierszy napisane przez naszych kolegów „Wszystko jest we wszystkim” Jerzego Górzańskiego i „Kochanka Norwida” Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego.
W kategorii „edycja warszawska” konkurencję wyprzedziła napisana przez Elżbietę Markowską i Katarzynę Naliwajek-Mazurek książka „Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków”, którą wydało Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego.
W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje” nagrodę zdobyły nasza koleżanka Anna Piwkowska i ilustratorka Emilia Bojańczyk za książkę „Franciszka” wydaną przez Fundację Zeszytów Literackich.
Jury przyznało też coroczny tytuł Warszawskiego Twórcy, który w tym roku przypadł naszemu koledze Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Pisarz odmówił przyjęcia nagrody, nie wyjaśniając powodów.

***

23 kwietnia 2015

WARSZAWSKA PREMIERA LITERACKA DLA JERZEGO GÓRZAŃSKIEGO 

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury, Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich ogłosiły przyznanie nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Jerzemu Górzańskiemu za książkę lutego  2015 roku Wszystko jest we wszystkim. Uroczystośc wręczenia odbędzie się 28 kwietnia br., w Klubie Księgarza.

***

17 kwietnia 2015

NOMINACJE DO NAGRODY IM. JERZEGO  ŻUŁAWSKIEGO 2015

Od kilku lat OW SPP jest patronem honorowym nagordy im. Jerzego Żuławskiego. Dlatego w imieniu Komitetu Organizacyjnego Nagrody mamy przyjemność poinformować, które powieści uzyskały mnominacje do Nagrody w 2015 roku. Oto one, wymienione w kolejności wg liczby przyznanych punktów w porządku malejącym:

 • Biała reduta t.1 – Tomasz Kołodziejczak
 • Pokój światów – Paweł Majka
 • Ad Infinitum – Michał Protasiuk
 • Polaroidy z zagłady – Paweł Paliński
 • Forta – Michał Cholewa
 • Niewidzialna korona – Elżbieta Cherezińska

Autorom nominowanych dzieł serdecznie gratulujemy!
Głosowanie przeprowadzono wśród imiennie zaproszonych opiniotwórczych czytelników i koneserów literatury fantastycznej. Liczba głosujących Elektorów: 52, okres głosowania: 1-15.04.2015. Głosowanie odbyło się zgodnie z obowiązującym Regulaminem Nagrody.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, ufundowała nagrodę pieniężną dla laureatów naszego konkursu w wysokości 18 tysięcy złotych. Ta kwota zostanie podzielona między Główną Nagrodę, Złote i Srebrne Wyróżnienie w proporcji 10, 5 i 3 tysiące. Przyznaną rzeczową nagrodę traktujemy jako dowód uznania dla naszych wysiłków na polu promocji literatury i jako nobilitację pracy, jaką społecznie wykonujemy.

***

7 kwietnia 2015

KWARTALNIK LITERACKI „PODGLĄD” JUŻ DO POBRANIA 

okladka-nr-1Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wypuścił na rynek nowe czasopismo literackie – kwartalnik „Podgląd”. Pierwszy numer z datą 31 marca 2015 ukazał się jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Kwartalnik jest bezpłatny. Sfinansowany został z funduszy własnych Oddziału Warszawskiego SPP przy niewielkim udziale prywatnych sponsorów. Nakład papierowy wynosi 350 egzemplarzy. Wersja papierowa w formacie A-5 wydawana jest w tak niewielkim nakładzie, gdyż kwartalnik ukazał się także w wersji on-line. Z wersją papierową można będzie wkrótce zapoznać się, odwiedzając warszawskie biblioteki publiczne (oraz polskie biblioteki posiadające tzw. egzemplarz obowiązkowy), a także Bibliotekę Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie on również dostępny w Domu Literatury (w kawiarni „Literatka” i pokojach gościnnych), a także poza Warszawą, w pokojach gościnnych Domu Pracy Twórczej im. B. Prusa w Oborach oraz pokojach gościnnych Domu Pracy Twórczej „Astoria” im. S. Żeromskiego w Zakopanem. Natomiast każdy chętny i ciekawy zawartości kwartalnika może zapoznać się z jego treścią, pobierając pismo ze strony internetowej kwartalnika w formacie PDF, a także mobi i epub. http://podglad.com.pl
Pismo jest dość grube – drukowana wersja liczy ponad 150 stron. To klasyczny kwartalnik literacki, w którym publikowane są utwory literackie. Czym różni się od tych dostępnych na rynku?
Przede wszystkim, to pismo, w którym publikują tylko członkowie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zamieszczamy również teksty osób spoza OW SPP, gdy dotyczą naszych członków (OW SPP).
W kwartalniku można przeczytać najnowsze utwory pisarzy zrzeszonych w OW SPP, fragmenty ich książek, które są w sprzedaży lub za moment się ukażą, choć oczywiście nie brakuje tu także utworów, które od dawna leżały w literackich szufladach. Lektura „Podglądu” to nie tylko okazja do zapoznania się z tym, kto jest członkiem Stowarzyszenia oraz jak i co pisze, ale też pomoc w podjęciu decyzji, jaki tytuł wart jest zakupu, jaki utwór chcemy poznać w całości.
Pismo oddaje różnorodność literacką Stowarzyszenia. Pierwszy numer kwartalnika zawiera zarówno fragmenty poważnych książek, jak i tych trochę lżejszych. To literatura faktu, science fiction, książki dla dzieci, dla młodzieży, a także poezja, krytyka literacka, felietony, fragmenty dramatów oraz tłumaczeń, gdyż wśród naszych członków są zarówno prozaicy, poeci czy dramatopisarze, ale też krytycy literaccy i tłumacze literatury pięknej.
W skład redakcji weszli członkowie zarządu oddziału i to oni pracują nad pismem.
Zachęcamy do zapoznania się z wersją PDF pisma na stronie http://podglad.com.pl
Pismo nie płaci honorariów, nie wypłaca pensji, a praca przy nim jest społeczna.
Powstało, by pokazać szerszemu ogółowi naszego społeczeństwa, że istnieje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oraz jaki potencjał ma literatura wysoka tworzona przez twórców (nie celebrytów) największego oddziału, czyli Oddziału Warszawskiego.
Kultura polska to nie tylko kultura masowa, zdominowana przez słupki popularności i wszechobecna w mediach, to także kultura skierowana do bardziej wymagającego odbiorcy. Chcemy dać mu możliwość jej poznania (bezpłatnego).

***

3 kwietnia 2015

WESOŁYCH ŚWIĄT

DR099840Zdrowych, spokojnych, wesołych i rodzinnych świąt Wielkanocnych życzy Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

DR099841Autorką wielkanocnych pocztówek jest nasza koleżanka Dorota Suwalska.

***

2 kwietnia 2015

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

ICBDMiędzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika.
Obchodzony jest zawsze 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980. Wtedy motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.
W tym roku gospodarzem dnia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, plakat projektowała Nasim Abaeian, a autorką przesłania jest Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi. Jej list przetłumaczyła nasza koleżanka Ania Onichimowska.

Wiele kultur – jedna opowieść
„Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie”. Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas
do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.”

Autorka tekstu, Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi, należy do znaczących postaci w świecie książki dziecięcej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest także prezesem tamtejszej narodowej sekcji IBBY. Ukończyła studia na uniwersytecie w Dubaju, pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu. Jest zaangażowana w organizowanie i prowadzenie nagrody
literackiej Etisalat oraz w kampanię „Czytam, Marzę, Tworzę”, sama też pisze książki. Jest też członkinią Komitetu Doradczego Fundacji Sharjah, zajmującej się wspieraniem czytelnictwa dzieci dotkniętych wojną lub katastrofami w Azji Centralnej i Afryce Północnej. Do znaczących osiągnięć tej fundacji należy otwarcie liczącej blisko 3000 vol. biblioteki na terenie obozu dla syryjskich uchodźców w Jordanii.

Nasim Abaeian (autorka plakatu) Urodzona w Isfahanie (Iran), Nasim spędziła dzieciństwo we Włoszech, w Genui, następnie kształciła się na wydziale komunikacji Wizualnej na
Uniwersytecie Sharjah. Wykształcenie kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, w Szkole Sztuki I Projektowania w Savannah. Obecnie pracuje na uniwersytecie Zayed w Dubaju, jest też ilustratorką.

źródło: IBBY

24 marca 2015

WARSZAWSKA PREMIERA LITERACKA DLA MARKA ŁAWRYNOWICZA 

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury, Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich ogłosiły przyznanie nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Markowi Ławrynowiczowi za książkę stycznia 2015 roku Patriotów 41. Uroczystośc wręczenia odbędzie się 8 kwietnia br., w Klubie Księgarza.

***

19 marca 2015

NASI CZŁONKOWIE WŚRÓD NOMINOWANYCH DO WARSZAWSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

Ogłoszono nominacje do 8. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd. Kandydatów do nagrody zgłaszali wydawcy, księgarze i bibliotekarze oraz czytelnicy. Wśród nominowanych znaleźli się członkowie naszego oddziału.
Magdalena Tulli, której książka „Szum” wydana przez  wydawnictwo Znak Literanova kandyduje w kategorii proza. W kategorii poezja nominacje otrzymali Jerzy Górzański za tomik „Wszystko jest we wszystkim”wydany przez Bibliotekę „Toposu” oraz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tomik „Kochanka Norwida” wydany przez Biuro Literackie. W kategorii literatura dziecięca nominowana została Anna Piwkowska za książkę „Franciszka”, którą wydała Fundacja Zeszytów Literackich.

***

11 marca 2015

RYSZARD KRYNICKI LAUREATEM MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY LITERACKIEJ IM. Z. HERBERTA 2015

Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2015. Uhonorowano nią członka krakowskiego oddziału SPP – Ryszarda Krynickiego – wybitnego polskiego poetę, tłumacza wierszy m.in. Paula Celana, współtwórcę Wydawnictwa a5.

***

11 marca 2015

MEDAL IM. JERZEGO SULIMY-KAMIŃSKIEGO DLA RYSZARDA CZĘSTOCHOWSKIEGO

Kapituła nagrody im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego poinformowała, że jej decyzją medal im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego za całokształt twórczości otrzyma Ryszard Częstochowski. Nagroda zostanie wręczona 18 marca w Bydgoszczy w Domu Kultury ORION ul. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich 1.

***

10 marca 2015

ODSŁONIĘCIE TABLICY POŚWIĘCONEJ JANUSZOWI KRASIŃSKIEMU

14 marca o godz. 17:00 odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Janusza Krasińskiego, Pisarza, wielkiego Polskiego patrioty, więźnia obozów w Auschwitz, Dachau, a w latach 1947 1956 więzionego przez władze komunistyczne. Całą jego twórczość daje świadectwo prawdzie o dwóch nieludzkich systemach zniewalających człowieka.
Tablica zostanie odsłonięta przy ul. Niemcewicza 7/9 na Ochocie, gdzie Pisarz mieszkał i tworzył w latach 1963 – 2012.
Tablicę zaprojektował Artysta Rzeźbiarz, Dariusz Kowalski.

***

28 lutego 2015

POGRZEB BOHDANA TOMASZEWSKIEGO

pogrzeb naszego kolegi Bohdana Tomaszewskiego odbędzie się 6 marca. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 10.30w kościele Św. Karola Boromeusza (ul. Powązkowska 14). Po mszy świętej, prochy zmarłego przeniesione zostaną do grobu rodzinnego na Starych Powązkach.

***

27 lutego 2015

ZMARŁ BOHDAN TOMASZEWSKI

Dziś w Warszawie zmarł Bohdan Tomaszewski.  Tenisista oraz legendarny dziennikarz, komentator sportowy i pisarz. Był autorem książek: „Dziesięć moich olimpiad”, „Łączymy się ze stadionem”, „Pożegnalna defilada”, „Proszę o klucz”, „Przeżyjmy to jeszcze raz”, „Romantyczne mecze”, „Do ostatniego tchu”, „Wimbledon”. Miał 93 lata.

***

10 lutego 2015

ZŁOTA SOWA DLA ADAMA LIZAKOWSKIEGO

Redakcja pisma polonijnego JUPITER – organu Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii i Federacji Kongres Polonii w Austrii – zorganizowała po raz siódmy ZŁOTE SOWY POLONII: dla osób wyróżniających się nie tylko talentem i dokonaniami, aktywnością, kulturą osobistą, postawą moralną, ale i społeczną – życzliwością i umiejętnością współpracy z polonijnymi środowiskami. Działających ponad podziałami i broniących dobrego imienia Polski i Polaków na emigracji. Celem jest wyłonienie i uświadomienie innym tego faktu, że Polonia to nie tylko pracownicy bardziej lub mniej sezonowi, ale potężna armia osób pracujących nad utrzymaniem tożsamości narodowej, osób pracujących często – niejako anonimowo – nad poprawą wizerunku Polski i Polaków na całym świecie. Jak niewiele o nich wie się w naszej Ojczyźnie… Sowy mają za zadanie pokazać tych ludzi, ich osiągnięcia i jakoś, choćby w skromnym wymiarze, nagrodzić ich za codzienną, mrówczą pracę „od podstaw”. Za pracę, talenty, radość jaką niosą innym swoim twórczym istnieniem.

W skład Kapituły Złotych Sów weszli redaktorzy pisma JUPITER: Jadwiga Hafner, Cezary Kwapisz oraz Janusz Szlechta (USA), Rafał Nowak (Niemcy) oraz: Marek Kudlicki (muzyk) z Austrii Magdalena Potorska – (kurator wystaw artystycznych z Niemiec), Beata Dżon – dziennikarka (Polska-Austria). Złote Sowy przyznano przedstawicielom Polonii w siedmiu kategoriach. W dziedzinie literatury otrzymał ją w tym roku członek naszego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Adam LIZAKOWSKI mieszkający na stałe w Chicago.

Patronatem, Złote Sowy Polonii objęły: TV Polonia i red. Tygodnika ANGORA.

Koncert Galowy i wręczenie statuetek odbędzie się dnia 21.03.2015 o godz. 18.00 w Wiedeńskiej Stacji PAN, 1030 Wien, Boerhaavegasse 25.

***

2 lutego 2015

DOKTORAT HONORIS CAUSA DLA JULII HARTWIG

Julia Hartwig – wybitna poetka, tłumaczka i eseistka, prezes honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich  odbierze tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uroczystość odbędzie się 2 lutego 2015 o godz. 12:00 w Auli Lubrańskiego Collegium Minus.

Julia Hartwig jest autorką ponad 20 tomików poetyckich, niezliczonych szkiców, esejów reportaży, dzienników podróży, a także dwóch monografii (Guillame’a Apollinaire’a i Gérarda de Nervala). Przełożyła kilkadziesiąt dzieł poetyckich i prozatorskich z języka francuskiego i angielskiego.

Uroczystość nadania tytułu Julii Hartwig odbędzie się 2 lutego 2015 w Auli Lubrańskiego Collegium Minus. Dzień później, 3 lutego 2015 roku o godz. 18.00, Julia Hartwig spotka się z czytelnikami i miłośnikami jej twórczości w Bibliotece Raczyńskich. Spotkanie poprowadzi prof. Ryszard K. Przybylski.

(ze strony http://www.poznan.pl)

***

 

Warszawa, 23 stycznia 2015

NASI WŚRÓD NOMINOWANYCH DO NAGRODY IM. TADEUSZA BOYA-ŻELEŃSKIEGO

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego jest wyrazem uznania dla zasług i maestrii tłumaczy literatury pięknej i związana jest z zainicjowanymi w 2013 r. przez Instytut Kultury Miejskiej Gdańskimi Spotkaniami Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Podczas drugiej edycji Spotkań, które odbędą się w dniach 9- 11 kwietnia br., poznamy pierwszego laureata Nagrody.

Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się Kapituła Nagrody Do pierwszej edycji Nagrody zgłoszonych zostało 66 tłumaczy, przekładających literaturę z 18 języków. Spośród zgłoszonych tłumaczek i tłumaczy 16 stycznia 2015 r. Kapituła zdecydowała o przyznaniu nominacji siedmiu tłumaczom, wśród których znalazły się nasze koleżanki: Małgorzata Łukasiewicz – język niemiecki i Maryna Ochab – język francuski.

***

Warszawa, 18 stycznia 2015

NASI KANDYDACI DO NAGRÓD

Zarząd OW SPP zdecydował o zgłoszeniu do prestiżowych nagród członków naszego stowarzyszenia. Do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej naszym kandydatem jest książka: „Wszystko jest we wszystkim” (Biblioteka „Toposu”, Sopot 2014) autorstwa JERZEGO GÓRZAŃSKIEGO a także „Poznamy się po stopach” (Miniatura, Kraków 2014) autorstwa AGNIESZKI SYSKIEJ. Do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy Zarząd OW SPP zgłosił „Patriotów 41″ (Zysk i Spółka, Poznań 2014) MARKA ŁAWRYNOWICZA.

***

Warszawa, 8 stycznia 2015

ZMARŁA KRYSTYNA NEPOMUCKA

Dziś w Warszawie zmarła Krystyna Nepomucka – wybitna pisarka i dziennikarka, długoletni członek Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorka ponad 30 powieści. W tym cyklu o doskonałościach i niedoskonałościach zapoczątkowanego wydaną w 1960 roku powieścią „Małżeństwo niedoskonałe”.  Pisarka zmarła w szpitalu, do którego trafiła na początku grudnia ub. roku. Miała 94 lata.
Pogrzeb odbędzie się 22 stycznia na Starych Powązkach i rozpocznie się o g. 12:00 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Karola Boromeusza. Życzeniem zmarłej było, aby uroczystość była skromna, a pieniądze przeznaczone na kwiaty wpłacić na konto schroniska opiekującego się kotami KOTERIA nr Konta PKO SA 47124061331111000048085915. Tytuł przelewu: „Ostatnia wola Krystyny Nepomuckiej”.

***

Warszawa, 7 stycznia 2015

ZMARŁ TADEUSZ KONWICKI

Dziś w Warszawie zmarł Tadeusz Konwicki – wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser, długoletni członek Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor książkowej „Małej Apokalipsy” i filmowego „Ostatniego dnia lata”. Pisarz zmarł w swym warszawskim mieszkaniu. Miał 88 lat. Pogrzeb odbędzie się 15 stycznia na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Ceremonia rozpocznie się o godz. 12.00 w Domu Pogrzebowym Cmentarza Komunalnego Powązki Wojskowe.

***

Warszawa, 18 grudnia 2014

NASI CZŁONKOWIE WŚRÓD STYPENDYSTÓW MKiDN

Ogłoszony 11 września 2014r., konkurs o stypendia twórcze oraz o stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2015r., został rozstrzygnięty.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska, po zapoznaniu się z rekomendacjami Komisji opiniującej wnioski o przyznanie stypendiów twórczych i stypendiów na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, przyznała 170 stypendiów na 2015r., finansowanych z budżetu MKiDN. Komisja przygotowując listę rekomendowanych wniosków, kierowała się punktacją przyznaną przez ekspertów, powołanych ze środowisk twórczych, grona naukowego i instytucji podległych MKiDN, których działalność odpowiada dziedzinom w których przyznawane są stypendia (łącznie 30 osób).
Łączna kwota stypendiów przyznanych w konkursie na 2015r., wynosi 4.500.000zł. Wśród stypendystów znaleźli się nasi członkowie:

***

Warszawa, 13 grudnia 2014

ODZNACZENIA W 33  ROCZNICĘ STANU WOJENNEGO

13 grudnia 2014 podczas uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim z okazji rocznicy Grudnia ‘81, Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla przemian demokratycznych w Polsce. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej odznaczeni zostali między innymi członkowie OW SPP:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:
Jan Strękowski  – współpracownik Komitetu Obrony Robotników, twórca Tygodnika Wojennego,  redaktor wydawnictw podziemnych i Programu Radia Solidarność.
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:
Iwona Smolka – pisarka, krytyk literacki,  publikowała i była redaktorem w periodykach podziemnych.

***

Warszawa, 5 grudnia 2014

Rada Programowa TVP powołała nowych członków. Wśród nich znalazł się nasz kolega Jacek Moskwa. Rada Programowa liczy 15 członków, z czego dziesięć osób reprezentuje kluby parlamentarne. KRRiT powołuje pozostałe pięć z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Zgodnie z ustawą członkowie rad programowych publicznej radiofonii i telewizji reprezentują społeczne interesy i oczekiwania związane z działalnością programową. Rady są również zobowiązane do przedstawiania swoich opinii w procesie uzgodnień planów programowo-finansowych.

***

Warszawa, 4 grudnia 2014

JOANNA PAPUZIŃSKA I MACIEJ WOJTYSZKO WŚRÓD NAGRODZONYCH NAGRODĄ PARY PREZYDENCKIEJ

Para Prezydencka wybrała laureatów I edycji Nagrody za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. W kategorii LITERATURA laureatką została nasza koleżanka Joanna Papuzińska, zaś w kategorii TEATR nasz kolega Maciej Wojtyszko.
Uroczysta Gala wręczenia Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży odbędzie się w środę, 10 grudnia 2014 roku, w Pałacu Prezydenckim.
Celem ustanowionej w tym roku Nagrody jest podniesienie społecznej rangi twórczości dla dzieci i młodzieży, podkreślenie jej znaczenia dla kształtowania wrażliwości artystycznej młodych odbiorców kultury, a także popularyzowanie twórczości dla dzieci i młodzieży.

***

Warszawa, 2 grudnia 2014

SPLENDOR DLA ZOFII POSMYSZ I STANISŁAWA BREJDYGANTA

Teatr Polskiego Radia w poniedziałek 1 grudnia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia – nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wśród laureatów są nasi członkowie.

Zofia Posmysz otrzymała honorowego Wielkiego Splendora za całokształt twórczości. Zaś Stanisław Brejdygant po raz piąty otrzymał nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka. Tele-Splendor jest wręczany twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych.

***

Warszawa, 21 listopada 2014

MAMY NOWY ZARZĄD

Na zjeździe członków Oddziału Warszawskiego został wybrany na kadencję 2014-2017 nowy zarząd w następującym składzie.

PREZES: Małgorzata Karolina PIEKARSKA
WICEPREZES:  Maciej PAROWSKI
WICEPREZES: Piotr MÜLDNER-NIECKOWSKI
SEKRETARZ:  Eugeniusz KASJANOWICZ
SEKRETARZ POMOCNICZY: Katarzyna BORUŃ-JAGODZIŃSKA
SKARBNIK: Małgorzata STRĘKOWSKA-ZAREMBA

CZŁONKOWIE ZARZĄDU:

Grzegorz ŁATUSZYŃSKI
Dorota MENTZEL
Jacek MOSKWA
Agnieszka SYSKA

SĄD KOLEŻEŃSKI:

Przewodniczący: Mirosław Mateusz WYRWICH
Danuta CIRLIĆ-STRASZYŃSKA
Gaja KOŁODZIEJ

KOMISJA REWIZYJNA:

Anna NASIŁOWSKA
Jan STRĘKOWSKI
Zbigniew ŻBIKOWSKI

***

Warszawa, 7 czerwca 2014 r.

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich ma nowy znak (tak zwane logo). Został on zatwierdzony przez Zjazd SPP i obowiązuje na wszystkich stronach i drukach Stowarzyszenia.

logo

***

Warszawa, 9 kwietnia 2014

ALICJA PATEY-GRABOWSKA WYRÓŻNIONA ZA WIERSZ O PAPIEŻU

Podano listę zwycięzców ogłoszonego przez John Paul II Polish American Poets Academy, Inc. konkursu na wiersz dedykowany błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Wśród laureatów znalazła się nasza koleżanka Alicja Patey-Grabowska, która otrzymała wyróżnienie specjalne (editor’s choice award) za wiersz „Pax Domine”.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com