Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Warszawa
image
image
Olga WÓJCIK-KRYSZKIEWICZ

Poetka, eseistka. Urodziła się w Warszawie w 1976r. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.

Poezja i malarstwo są dla niej nierozłączne. Patrzenie na rzeczywistość okiem malarza, kolorysty bywa inspiracją ku pisaniu. Ceni głęboki świat ikon i kapizm. Mistrzowie – m.in. Rublow, Teofan Grek, Mikołaj Rerich, Józef Czapski, Nicolas de Staël, Mark Rothko, Olga Boznańska – zaważyli na jej postrzeganiu świata. Tak jak obrazy jej ojca – artysty malarza  Jerzego Wójcika.

Wydała tom poetycki: „W pejzażu”(Anagram 2019; w tłumaczeniu na język angielski „Within the landscape”).Ponieważ sama maluje, na okładce zamieszczono fragment jej obrazu: „Brzozy”. Wieczór autorski: 2 marca 2019 roku w salonie artystycznym Kalinowe Serce, Warszawa.

Ponadto godne uwagi są eseje poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta. Autorka książki: Ku wnętrzu. Rzecz o świetle z poezji Zbigniewa Herberta (Lokomobila 2008) przez wiele lat pochylała się nad motywem światła z wierszy Herberta w kontekście filozoficznym i sztuk plastycznych. Po wydaniu esejów   prowadziła wraz z innymi zaproszonymi do projektu artystami: Edukacyjne warsztaty wyobraźni: Światło w sztuce (zrealizowane ze środków Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego 2009). Spotkanie wokół książki Ku wnętrzu. Rzecz o świetle z poezji Zbigniewa Herberta z udziałem autorki – Olgi Wójcik 27 maja 2019 roku w Krakowskim Forum Kultury, Kraków.

Profesor Andrzej Gronczewski w recenzji napisał: Książka Olgi Wójcik jest esejem literackim o twórczości Zbigniewa Herberta , łączy się z najbardziej szlachetnymi i kosztownymi cechami eseistyki polskiej. Autorka składa fascynujące sprawozdania z wielu różnych przedsięwzięć duchowych. Mówią one o wielu formach walki człowieczej. (…)

W 1999 roku wystąpiła na Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Formy poezji i formy myśli. Paradoks – aforyzm – sentencja. Herbert i konteksty (Śródborów 1991), prezentując esej: Motyw lustra w poezji Herberta.  Esej ukazał się potem [w:] HERBERT. Poetyka, wartości, konteksty (Wydawnictwo DiG 2002r.).

Warto też wspomnieć o miniaturach prozatorsko-poetyckich – o Bałkańskich olśnieniach. O doświadczeniu piękna i pustyni (WFW 2012).

Publikowała m.in. w „Heksis”, w „Dwutygodniku Literacko-Artystycznym” – Pisarze.pl

W 2000 z ramienia Instytutu Kultury Polskiej odbyła staż w ramach projektu Anima – Bis w Bielefeld-Oerlinghausen (zapoznanie się z działalnością niemieckich instytucji kultury i nauki, uczestnictwo w warsztacie Creativity Training prof. K. Kahrmanna), uczestniczyła też w Międzynarodowej Letniej Akademii InSEA. W Polsce prowadziła szereg warsztatów z pogranicza poezji i malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie, Centrum Sztuki współczesnej – Zamek Ujazdowski, w warszawskich galeriach sztuki i na Wydziale Pedagogicznym UW.

Kilka słów Ernesta Bryla o twórczości Olgi Wójcik:

Olga Wójcik – (…) nowe pokolenie, ciekawe wiersze, interesujące i intrygujące notatki, opowieści, szkice – inaczej opisujące krajobrazy i ludzi Bałkanu.

A na dodatek, co bardzo ważne dla zbiorowości Stowarzyszenia mamy i bardzo ciekawy nurt w Jej twórczości – esej o poezji. Myślę choćby o Rzeczy o świetle w poezji Zbigniewa Herberta „Ku wnętrzu”. Ubyło nam przecież krytyków literackich, którzy potrafili mądrze i fascynująco pisać o poezji, analizować ją tak, aby to zafrapowało tych, co kochają wiersze.

 Ernest Bryll

Publikacje

  1. Olga Wójcik, W pejzażu / Within the landscape, Anagram, Warszawa 2019.
  2. Olga Wójcik, Bałkańskie olśnienia, WFW, Warszawa 2012.
  3. Olga Wójcik, KU WNĘTRZU, Rzecz o świetle z poezji Zbigniewa Herberta, Lokomobila, Warszawa 2008.

Eseje zamieszczone w kwartalnikach i publikacjach zbiorowych

  • Motyw lustra w poezji Herberta [w:] HERBERT. Poetyka, wartości, konteksty, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2002r.
  • O emanacji niepokoju… [w:] Krakowskim Szlakiem Młodej Polski. Materiały Studenckiej Sesji Naukowej, Kraków 18 – 21 IV.1999, Warszawa 1999.
  • Esej o twórczości Stefana Żechowskiego: Między teraz a potem [w:] „Heksis” nr 1/1998 (14).
  • Karnawał współczesny czy Kultura masowa? [w:] “Heksis” nr 3–4/1998 (16).
  • Barbarzyńca w lustrze, [w:] „Heksis” nr 4/2000 (25).
  • https://pisarze.pl/2018/01/22/olga-wojcik-malarz-w-podrozy-nikolaj-rerich/#respond

Kontakt:

olga.malgorzata.w@gmail.com

https://www.facebook.com/olgawojcikliteratura

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com